| ilovecuky a întrebat:

cine imi poate zice ce pot face deoarece am un bichon maltese de 1 an si e foarte rau! Ma musca daca ma urc in pat, intra cineva necunoscut in casa si daca ii pun mana in mancare.in accelasi bloc mai locuieste un bichon dar e foarte prietenos si jucaus.Ce pot face?

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cainii devin agresivi tocmai cand sunt loviti de mici.Au o memorie foarte buna.Un an la ei inseamna 7 ani la om, deci e un copil obraznic, fara,, cei 7 ani de acasa,,. Rasele,,ornamentale,,sunt mai agresive, pentru ca sunt obtinute genetic, avand calitati,, imprumutate,,.Ai nevoie de rabdare. Pune-ti pe palma mancarea lui preferata si fa-te ca nu-l bagi in seama. Daca se repede sa muste, retrage-ti mana si repeta asta la 30-45 minute. Oricum sa fie singurul mod prin care sa primeasca mancare. Daca mananca si totusi maraie, retrage-ti mana.Sub nici o forma nu trebuie lovit, doar certat verbal, fara a tipa la el.In timp ce mananca astfel,incearca sa-l mangai usor,cu degetele mainii in care e mancarea, apoi, cand nu se mai repede, cu cealalta.E putin tarziu, dar incearca.Atunci cand v-a realiza ca singura sursa de hrana o poate obtine doar astfel, nu te v-a mai ataca.Fa,, manevra,, in pat, daca te,, ataca,, acolo.Dar nu trebuie sa admiti nici altora sa-l bruscheze in acest tim***ca e posibil adu-i din cand in cand acasa celalalt bichon.Bafta!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

La fel cu apa. tine-i vasul in mana cand vrea sa bea si indeparteaza-l cand te ataca, si nu-i lasa la indemana nimic de mancat sau de baut,, necontrolat,, de tine.

| Shatteredx a răspuns:

Animalul nu e om. Daca nu-l controlezi tu pe el o sa te controleze el pe tine si asta-i ultimul lucru pe care ti-l doresti, sa fi controlata si pusa la punct de un catel.
Cum zicea cineva mai jos, baga frica-n el, tu esti stapanul, tu-i dai de mancare, tu-l ingrijesti si-l feresti de purici. Data viitoare cand te musca trage-i una peste bot asa sa simta si ia-i mancarea de acolo, infometeaza-l vreo 2 ore. Pe urma revii cu mancarea, daca te musca iar, ii tragi 2 palme peste bot si nu-i mai dai sa manance in ziua aia.
O sa vezi cum miauna.
Daca o sa lasi dupa el, o sa te muste tot mai des si tot mai tare, o sa se creada el stapanul casei.
Stai linistit/a ca nu trebuie sa-l bati toata viata, doar pana realieaza cine e cainele si cine e stapanul happy
Baga instructie in el cateva zile, saptamani pana-si revine, dar nu uita sa-l mai si mangai din cand in cand, sa nu dea cainele'n depresie sa turbeze laughing))
Daca nu reusesti, adu-l la mine ca ti-l educ eu. Am educat pitbuli si rottwaileri si n-oi putea educa un bichon laughing)

| frikk a răspuns:

Baga frica in el dai bataie cu o nuia curea(Dar sa nu exagerezi) si o sa te tina de frica.

| WaKeUp19 a răspuns (pentru frikk):

laughing asa ma. bate-l pana nu mai musca happy daca e necesar dai si foc

| ligiligi a răspuns:

Salut.Te sfatuiesc sa nu il bati caci mai rau faci.Incearca sa te imprietenesti cu el si sa fi apropiat mult de catel.Cumpara ceva jucarii speciale pentru catelusi si joacate cu el.O sa va imprieteniti voi.Succes!

| AtAkUs a răspuns:

Du-te cu el la psiholog