| andreiandries a întrebat:

Buna seara TPU! Revin cu cea mai mare problema amea in legatura cu bichonul meu maltese de un an.De fiecare data cand il mangaie altcineva in afara de membrii familiei maraie si musca iar a doua problema este ca atunci cand intra o persoana straina in casa face foarte urat:musca tare, maraie si daca il cert sau il iau in mana sa l inchid undeva pentru a il pedepsi ma musca face foarte rau : (. Intrebarea mea este:ce ii pot face sa fie mai prietenos si sociabil cu oamenii din afara familiei?

Răspuns Câştigător
| PookieBear a răspuns:

Buna!happy
Daca nu il poti duce la dresor din diverse motive incearca sa il dresezi chiar tu! Am avut si eu problema asta cu cainele meu dar m-a ajutat foarte mult un documentar si anume: "Dog Whisperer"(in romana: Cezar si cainii), il poti cauta pe net sau daca nu se difuzeaza pe National Geographic.Din emisiunea lui poti invata cum sa iti controlezi cainele si cum ii poti "indrepta" comportamentul in situatii asemenatoare cu cea care o ai si tu! poti incerca sa urmaresti un episod si poate vei putea deprinde anumite tehnici ca sa iti poti controla cainele.Pe mine personal m-a ajutat foarte mult, am descoperit ce problema are cainele meu si am rezolvat-o aplicand niste simple sfaturi dintr-o emisiune. Dresorul ce apare in show e incredibil, chiar are foarte multe solutii.Incearca macar si vezi daca te ajuta cu ceva:*

1 răspuns:
| AnnaAnnne a răspuns:

Bichonii de obicei se ataseaza doar de stapan, incearca sa. L duci la dresat dresorul te va ajuta cu sigurantahappy