| DanRosu a întrebat:

Salut.cum fac sa invat un pui de labrador sa isi faca nevoile in locul special amenajat?

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Cainii trebuie sa inteleaga si sa invete care sunt locurile acceptabile pentru a se usura. In cele din urma nu putem evita "chemarea naturii" iar daca nu acordam atentie dresajului legat de eliminare, animalul nostru de companie isi va face nevoile oriunde.

La inceput trebuie sa alegem un loc care va ramane stabilit ca zona in care cainele va invata sa-si faca nevoile in casa. Cainelui nu ii place sa aiba "cuibul" murdar asa ca va cauta un loc pentru a se usura. Putem urmari comportamentul cainelui in timp ce isi face nevoile afara pentru a putea detecta semnele de avertizare atunci cand este in casa. Cand credem ca e momentul, luam cainele si il ducem in zona special amenajata (de preferat o cutie cu nisip) si nu plecam de langa el pana nu a terminat.

O metoda de a-l invata sa-si faca nevoile doar in anumite momente ar fi sa folosim o comanda atunci cand se usureaza, pentru a creea, cu timpul, o conexiune intre un cuvant si eliminare. De asemenea, trebuie sa avem un program clar de hranire pentru a putea prezice, dupa ceva vreme, momentele in care cainele trebuie sa se usureze si pentru a folosi comanda.

Putem invata un caine sa isi faca nevoile unde si cand vrem si prin folosirea unei bucati de ziar. In fiecare dimineata si seara trebuie sa mergem la plimbare cu catelul. Avem cu noi o bucata de ziar pe care patrupedul nu o vede. Lasam cainele sa isi adulmece imprejurimile iar dupa ce se usureaza scoatem bucata de ziar si il felicitam. Continuam pana cand catelul a invatat rutina iar scopul iesirilor dimineata si seara este de a-l invata ca acelea sunt momentele corecte pentru a-si face nevoile. Vor fi dati in care chiar animalul de casa ne va aminti ca trebuie sa iesim pe afara. Ziarul ii va aminti unde este locul pentru a elimina si dupa o vreme putem pune ziarul in zona din casa unde vrem ca patrupedul sa se usureze.

Este de preferat ca animalul de companie sa se invete sa isi faca nevoile in afara casei si pentru asta trebuie sa petrecem cat mai mult timp plimbandu-ne, cand e vreme frumoasa, alaturi de caine. Cu aceasta ocazie patrupedul se va obisnui cu suprafete precum pamantul sau nisipul.

Cel mai bine este sa incepem sa invatam cainele sa nu isi faca nevoile oriunde inca de cand e pui. Nu trebuie sa tipam sau sa-l lovim cand se intampla un incident in casa, ci trebuie sa ii spunem un "nu" hotarat si sa il ducem in locul stabilit de noi. Daca patrupedul isi face nevoile unde trebuie nu uitam sa il recompensam. Nu toti cainii invata repede iar perseverenta este cheia succesului.

Sper ca prin text sa fi inteles multe, cearta si bataile nu il vor ajuta sa inteleaga..Aici totul depinde de tine si de felul in care ii impui regulile pe care nu are voie sa le faca.
Dupa ce isi face nevoile in locul in care tu vrei scoate-l afara din camera pentru a putea curata zona astfel dupa ce va vrea sa isi faca nevoile va mirosii zona, cand vezi ca incepe sa se agite si sa mearga prin colturi este timpul sa il duci la locul special..Cu timpul in masura ce va mai creste va invata sa se abtina pana afara, si poate chiar si cand il duci afara nu face tot timpul pe iarba sau langa un copac, si in mijlocul strazii / soselei il corectezi spunandu-i ca nu e voie si il duci repede pe iarba iar daca face pe iarba il recompensezi cu o mica atentie (hrana, mangaieri).
Cand incearca sa faca in alt loc in afara de cel special il certi ridicand vocea asupra sa si spunand ca nu e voie si il duci la locul special recompensundul cu o mica atentie (hrana sau mangaieri) dupa ce comanda a fost indeplinita cu succes iar in caz ca face in alt loc il certi ridicand vocea asupra cainelui apoi tu si restul membrilor il evitati pentru 15-20 minute deoarece daca tu il certi si un alt membru de familie il cheama dupa 1 minut la el, va intelege ca e totul okay si alta data se va scapa si in alte locuri.

Succes si O zi placuta! happy

2 răspunsuri:
| Radu921 a răspuns:

De obicei lumea cu caini in casa cam stiu programul lor de "iesit afara" si isi fac programul sa ii scoata la plimbare cam atunci dar oricum trebuie sa aduni mizera (macar scapi de mirosul din casa)