| Valy4567 a întrebat:

Cum pot să îmi fac câinele să nu mai latre la pisici? Ieri mă uitam la televizor și a lătrat vreo 15 minute încontinuu după o pisică care era pe casa vecinului. Am țipat la el, am încercat să îi ofer recompense, dar degeaba. Până nu pleacă pisica pe care i se pune pata nu se oprește și mă scoate din minți. Ce pot să fac?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Leaga-l la ochi.

| lpavel a răspuns:

Dar o bataie zdravana ai incercat? un animal trebuie sa stie cine e stapanul!

| Felys a răspuns:

NU poti, nu ai nici o sansa, obisnuieste-te cu ideea.Eu am doua cateluse cat pisicile de mari care cand aud pisici pe afara ma dispera cu latratul si ce e mai rau ca asta noaptea cand eu dorm.Degeaba le zic eu sa taca, tot ce vor ele fac.Asa ca inhama-te cu rabdare si suporta

| JicaContra a răspuns:

Singura solutie e sa il faci sa nu mai latre deloc, dar spre deosebire de lpavel care e O JIGODIE PROASTA, tin sa te avertizez ca nu e corect pentru caine, si anume o zgarda anti-latrat, care cand cainele latra ii da un soc electric pana cainele invata sa nu mai latre

de ce e ala o jigodie proasta
1. e jigodie pentru ca sugereaza cruzime fata de animale
2. E SI PROST CU SPUME, pentru ca sugereaza cruzime GRATUITA fata de animale, cainele nu are cum sa isi dea seama de ce e batut, si o sa latre in continuare la pisici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie invatat cu pisicile! Am si eu căței și se joacă cu pisicilewinking
Hmm. Poate un dresor, eu a-si zice totusi sa nu îl bati ca mai rau faci!

| Vikaa a răspuns:

Cainele trebuia invatat de pui cu pisicile.Desi eu am si pisici si caini, mai au tendinta cainii sa latre la pisicile vecinilor si le dau cu ziaru peste c*r sa il simta si se calmeaza.

| DanielDanny a răspuns:

Nimeni nu poate sa iti dea un raspuns clar, doar un dresor...
Incearca sa cumperi o pisica de plus sa vezi cum reactioneaza! Arata-i pisica cand ar fi timpul mesei si daca nu latra si doar miroase si se uita la ea, dai mancare si o recompensa!
Daca latra si incearca sa muste, ia pisica de plus de langa el nu ii mai da mancare la ora aia (adica daca mananca de 3 ori pe zi, nu ii mai da doar atunci cand faci experimentul, adica tot ii dai mancare de 2 ori in ziua aia)
Sper ca intelegi ce zic, sa nu flamanzesti cainele! E un fel de dresaj, daca latri, nu primesti o portie de mancare si incerca sa alternezi, ii arati plusul odata dimineata, si daca latra nu ii dai dimineata si restul zilei parcurgi normal, alta zi ii arati la pranz, alta zi seara!

Poate e doar curios si latra ca vrea sa stie ce e, sau zice ca te protejeaza si crede ca daca tipi la el il incurajezi!

| stancuprint a răspuns:

Trebuia obisnuit de mic cu pisicile, acum daca este maricel este mai greu sa al controlezi. happy