| Machiavelli_3716 a întrebat:

Cum sunt un fumator aflat la inceput as dori sa va intreb ceva, pe cei mai "experimentati". Practic, cand expir fumul de tigara afara (trag in piept) mi se pare ca iese in cantitate prea mica.Sa fie de la faptul ca trag prea mult aer in piept adica "ma umflu" prea mult atunci dupa ce indepartez filtrul de la gura?
Tin sa mentionez ca am mai fumat demult insa in cantitati mici chiar foarte mici. O alta mentiune este ca fumez 2, 3 tigari la 24 de ore si dupa ce termin una ma simt un pic ametit insa dupa 10-20 de metrii parcursi imi trece.Cam cand ar trebui sa dispara aceasta ameteala?
Multumesc si v-as fi recunoscator daca mi-ati spune ceva nou.

P. S.:Sfaturile parintesti tineti-le pentru voi, pe mine unul nu ma intereseaza.
Bafta!

Răspuns Câştigător
| sereje a răspuns:

Salut. Ce tigari fumezi? Daca sunt Kent 1 spre exemplu nu sunt tari si nu prea scoti fum. Iese mult fum daca tii numai in gura, ceea ce e stupid. In orice caz, ameteala de datoreaza probabil faptului ca fumezi nemancat sau esti obosit. Eu am 21 de ani si fumez de la sfarsitul clasei a 9-a. Lasa-te cat poti. Serios. Cheltuiesc pe luna 360 lei numai pe tigari. Am norocul de a avea si un job insa ma gandesc ca din banii astia pot sa imi iau in fiecare luna haine, sa mananc bine la un restaurant marfa sa ma duc in cele mai scumpe cluburi sau sa imi strang bani pentru nu stiu ce mega device. Pe langa asta, hainele iti miros urat, ca sa nu mai zic de respiratie. Un motiv in plus este ca pe termen lung, iti afecteaza si potenta. Asa ca daca nu iti pasa de bani, miros urat, macar de aia tot ti-ar pasa. Acum tu decizi. Mult succes.

6 răspunsuri:
| Ecea a răspuns:

Sfatul meu ca fumator de 6 ani, este sa renunti cat mai poti.
Nu o sa ai nici o bucurie din partea lor, niste bani aruncati.
M-am ales si cu un preinfart.
E viata ta faci cum vrei.

Nu trebuie sa tragi aer ca si cum ai inspira adanc.Pur si simplu tragi normal.

| Hombre a răspuns:

Inca nu esti fumator profesionist, tocmai de aceea iti vine ameteala, lasa-le inainte sa se instaleze viciul, nu mai poti scapa de ele.
P.S. la cate fumuri ai in cap sigur nu vei lua de bun sfatul, apropos de "P.S. Sfaturile parintesti"...

| Machiavelli_3716 explică:

Ok, am inteles!
Tigarile sunt Winston One.In fine, vom vedea pe parcurs...Multumesc tuturor chiar si "infumuratilor" ce i-au apucat protectoratul...

| MarianZuZ a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, poate tragi prea mult aer.

| vox a răspuns:

Asa am patit si eu la inceput, aveam un vecin medic si l-am intrebat, mi-a raspuns ca la incepatori plamanul asimileaza la inceput o parte din fum...mai exact alveolele pulmonare se "captusesc cu fumul tigarilor"... apoi totul intra in normal,dar din pacate incepe dependenta,eu acum m-am lasat, foarte greu am lasat tigarile, fumam cate 2 pachete de Assos pe zi, bine ca am scapat

| Octavian21 a răspuns:

Tragi putin aer daca nu poti mult,tine`l in tine inspira aerul si dupa aia il da`i afara gen "INSPIRA"."EXPIRA"
Ai mare grija, cum fumezi! Prima data o sa te usture in gat, o sa ai ameteli, dar te obisnuiesti cu asta!
Poti fuma pasiv, cand inhalezi fum de la altii
Poti sa tragi in piept, de obicei asa se face pentru a nu face cancer la gura. Tine minte sa bei dupa un pahar cu apa sa nu se cunoasca ca ai fumat si sa te protejeze de boli.
Poti sa fumezi doar in gura, dar in timp daca fumezi 1 pachet 2 pe zi faci sigur cancer la gura.
Succes.