| GeXz a întrebat:

Salut.

De ceva timp i-am cumparat perusului (femela) meu un mascul. Femela nu mai este cum era inainte, nu se mai pune pe mine, nu ma mai pupa, nu ma mai gadila pe la ureche, nu mai mananca din gurita mea si alte chesti care le faceam cu ea

Imi puteti da un sfat cum sa o fac din nou sa fie la fel laughing?

Acum a-si vrea sa invat sa vorbeasca amandoi, dar cand unul din ei este in cusca iar altu afara incep sa tipe unul dupa altul, mai mormaie iei ceva prin cusca dar nu spun cuvinte.

" Am mai avut un mascul dupa care o saptamana a murit, si femela a ramas singura ceva timp dupa care i-am cumparat alt mascul... se mai ciondanesc iei prin cusca laughing "

Imi puteti da o idee cum as putea sa ii invat?

Multumesc big grin!

2 răspunsuri:
| Hirom a răspuns:

Pt ai invata sa vorbeasca trebuie sa fie separati..mai ales daca se ciondanesc. Femela nu ma vine la tine pentru ca are alta ocupatie. Si mie mi s-a intamplatwinking

| Lollipop134 a răspuns:

Daca vrei sa ii inveti sa vorbeasca trebuie sa elimini orice zgomot din jur care i-ar putea atrage si sa le repeti in fiecare seara cate 3-5 min cate un cuvant apoi cu timpul le spui cate mai multe ei trebuie sa fie concentrati. Fa asta seara dar nu cand sunt foarte obositi isi pierd interesul, ziua le mai poti pune muzica chiar le place si daca insisti pe o melodie ei tio fredoneaza cat de cat. Bafta!