| leuu a întrebat:

HEY TPU! Mi.am cumpărat de o saptamna o pereche de perusii. Imi puteți spune ce mai mananca in ' afara de cereale? Si am observat ca femela se da pe langa mascul adica il atinge cu ciocul pe spate si se apleaca langa el, dar el nu reactioneaza cu nimc. Imi puteti da un sfat?

Mulțumesc! :* :*

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Hrana lor de baza este meiul, nu stiu despre ce cereale vorbesti.
Stiu ca se gaseste la pet shop mei amestecat unele seminte.
La pet shop gasesti si batonase speciale pentru papagali, plus nisip special pentru ei ( au nevoie pentru digestie), si osul de sepie ( il folosesc pentru cioc, ciocul are nevoie sa fie tocit).
Mai poti sa ii mai dai si salata, morcovi, broccoli, spanac, salata verde, patrunjel, mere, kiwi, piersici, nectarine, pere, capsuni, mango, grepfruit, portocale, ou fiert tare, coaja de ou.
Iar legat ca masculul nu reactioneaza, e din cauza ca ei au nevoie sa se acomodeze unul cu altul si banuiesc ca inca sunt niste pui.
O zi buna si sa ai grija de ei.