| AlexOrange48 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un caine de apartament de talie medie / mica ce poate sta cam 5-6 ore cel mult singur pe zi, sa nu fie foarte vioi, cat mai cuminte si sa poata fi dresat usor! Eu m-am gandit la Bulldog-ul Englez! Este o alegere potrivita? Alte sugestii? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Ralucam18 a răspuns:

Poate te atrage rasa shih-tzu.Eu am unul, e pur si simplu perfecta happy. Si eu o las singura. Are jucarii multe si sta foarte cuminte, numai ca pentru Inceput trebuie sa ai rabdare si de preferat sa ii lasi intai doar cate o ora si sa vezi ce face.Ai grija ca daca ai caine, nu papucei pe afara( a mea nu are nimic cu ei dar nu vreau sa risc), cablurile sa nu fie la vedere si jucarii prin toata casa. Dresat, sper ca te referi la dresajul de casa, nu specialitati dinalea cu fa pe mortul( cutulina mea stie sezi, stai, asteapta, cere sau da-mi pusi). Cand e singura, se plimba 5 minute si adoarme, iar cand venim se agita, sare si... cand era micuta facea pe ea de bucurie. La inceput a facut de doua ori pipi in casa, dupa aceea nu a mai facut. Daca mai ai intrebari sau te-ai decis, abia astept sa aflu care e micutul norocos!
Ca si idee, orice rasa e draguta si orice rasa are bune si relewinking

| Bara_Anton_1985 a răspuns:

Tu de fapt vrei mai mult o pisică. Un câine lăsat atât de mult timp singur suferă și începe să facă ravagii sau îl vei dresa tot mai greu. Orientează-te spre o pisică (motan etc). Recomandarea mea.

| prietenosu2011 a răspuns:

Prietenul meu are un pechinez si e foarte dragut.El sta intr-un apartament si e in regula.Este mic, uneori jucaus si foarte dragut.Nu musca si cred ca este dresat usor.
Asta e parerea mea, dar si un Bulldog e bun.Bafta! happy