| MilitaruBianca a întrebat:

Eu as vrea sa imi cupar un animal de casa. Dar mama a zis ca imi ia decat peste. Ce fal de rasa sa imi iau? Si cu ce sa il hranesc?

Răspuns Câştigător
| Bibbi1912 a răspuns:

Daca vrei doar 1 peste...intr.un acvariu dala rorund..iti poti lua un peste Betta. Trebuie sa il pui singur in acvariu ca altfel o sa manance ceilalti pesti. Trebuie sa il hranesti 1 data pe zi sau la 2 zile. Verisoara mea are si asa face pentru ca are stomaul cat ochiullaughing. Daca vrei mai multi iti poti la " Crapul Auriu", dar despre acestia nu stiu nimic. Poti cauta pe net. Funda?

15 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Du-te la magazinul de animale ( Pet Shop ) şi de acolo îţi alegi peştele care-ţi place cel mai mult.Cât despre hrănire, întreabă-l pe vânzător ce mănâncă peştii. Există mâncare specială. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand un pestisor auriu, sau "goldfish" in engleza. Este foarte dragut happy Nu costa prea mult, iar eu cred ca este foarte, foarte adorabil. <

| GulDan a răspuns:

Eu zic ca daca vrei sa-ti iei nu doar pentru aspect sa privesti la iei ci sa aiba si loc si spatiu si tot ce le trebuie cat mai asemanator ca in mediu natural.Lumea in general isi ia pesti doar de frumusete si ai chinuie ca nu vor sa ocupe spatiu pentru acvariu.Si parerea mea e ca cine nu vrea sa-i ofere loc confortabil mai bine sa nu mai cumpere decat sa-i chinuie.
Deci daca vrei sa nu mai necesite aerisire(pompa de aer) pentru pesti cumpara niste pesti care rezista fara asa ceva intrebi vanzatoru si iti va zice.
Sper sa ai grija de ei!

| Dragonfly6 a răspuns:

La multi ani! Daca tot iti ia "decat" peste eu iti propun sa te duci la magazinul de animale si vezi ce iti place. Poate va hotarati sa va luati un peste care, dupa ce creste, il faceti masa festiva (glumeam).
Cu ce sa-l hranesti... nu cred ca trebuie ceva mai special decat mancare de peste (tot la magazinul de animale gasesti), dar depinde si de ce rasa e si cat de mare e.

| LiviuuuXD a răspuns:

Depinde de ce fel de persoana esti. Daca esti mai agitata un caine, mai linistita o pisica, un peste, un papagal sau un hamster. Si daca iti plac reptilele un sarpe de casa.

Răspuns utilizator avertizat
| HoneyPot a răspuns:

Cu mancarea nu-i problema, gasesti peste tot fulgi, purici de balta uscati, granule si alte feluri de mancare.
NU iti recomand sa-ti iei din start ce-ti place. Esti incepator, risti sa-ti moara in cateva zile daca nu stii dinainte ce vrei sa-ti iei.
Recomand un recipient de forma cubica (acvariu) si nu sferica (bol).
Daca ai acvariu, fie si mic, sub 15 litri, iti recomand gurami (cam orice varitate - albastru, galben, pitic) si betta splendens dupa regula 1 peste la 10 litri.
Daca ai doar un bol atunci nu-ti lua altceva in afara de UN SINGUR betta splendens. Risti sa ramai cu bolul gol dupa cateva zile.

| alextotal a răspuns:

Salut. Mai bine iti iei un iepure.

| marian951 a răspuns:

Nu trebuie sa iei o anumita rasa.Doar du-te la magazin si alegeti pestii care iti plac. Exista multe tipuri de hrana pentru pesti, nu trebuie sa-ti faci griji pentru asta.Vei gasi mai multe informatii la magazin

| Raeste a răspuns:

Deci daca iti iei un peste ia-l pe nemo si hranestel cu ce manca el

| AlLeYoana a răspuns:

Rasa o las la apreciera ta, dar la magazinele de animale sunt tot felul de pliculete cu mancare pentru pesti, incepand de la 1.5 lei si mai scumpe cred. Daca intrebi vanzatoare o sa iti arate mai multe variante, si de mancare si de pesti.Ca aspect, mie imi place Fluturele Tahitian(acest peste este extraordinar, fiind potrivit pentru acvariile cu apa sarata.)
Succes in alegere!big grin

| Ana-Maria_Popescu_1990 a răspuns:

La ap. ia-ti York shire Terrier hrneste-l cu mancare de caini ieftina,, am avut si, e micut si cuminte, iar la c/asa ciobanesc mioritic se hraneste cu orice, nu trebuie vaccin, rezista afara, fara naparlire, jucaus si loial, bun, dar si de paza

Scuze de greseli, dar Dogie, ciobanescul.meu e langa minesi eu scriuriu de pe Tab

| AshLleY a răspuns:

Eu cred ca pestele scalar si barbus tetrazona sund destul de simpatici poti sa ii hranesti cu mincarea de pasti care se vinde la magazine pentru animale insa ai grija nu exagera cu ea. daca pestii maninca prea mult pot deceda

| annnnndre a răspuns:

Eu spun să mergi la magazinul de animale, să vezi care îţi place mai mult şi să te informezi acolo despre cum să îl hrăneşti happy. poate un uitilizator îţi arată un peşte şi nu îl găseşti. eu zic că aşa e mai bine happy