| anyka123 a întrebat:

Eu locuiesc intr-un apartament mic ce catel credeti ca ar fi potrivit?
Funda laughing)

Răspuns Câştigător
| IepureleCuLopată a răspuns:

O rasă foarte frumoasă și loială este :

Cavalier King Charles Spaniel

Poză : http://www.mayra.ro/files/assets/images/IN%200011222/spaniel_.jpg

Info :

Aspectul exterior si dimensiunile

Cavalier King Charles spaniel-ul este un spaniel de talie mica. Rasa prezinta un cap usor rotunjit, dar nu este conic. Botul este conic. Urechile sunt lungi, ornate cu smocuri de par si situate in partea superioara a capului. Ochii sunt mari, exoftalmici si rotunzi. Blana Cavalier King Charles spaniel-ului este matasoasa si de lungime medie. Blana nu este creata, dar poate prezenta cateva onduleuri fine. La nivelul urechilor, picioarelor, cozii si labelor se gasesc niste fire de par (smocuri) mai lungi. Blana se gaseste in patru varietati de culoare: blenheim (pete castaniu deschis pana la roscat pe un fond alb), tricolor (pete negre inchis pe un fond alb cu pete cafenii), negru si cafeniu si rosu rubiniu (ruby). Inaltimea la nivelul greabanului este in medie de 30-33 cm, iar greutatea corporala este de 5-8 kg.

Personalitatea

Cavalier King Charles spaniel-ul este o rasa miniaturala, eleganta si activa. Este un companion nativ, nedesprinzandu-se niciodata de stapanul sau, cu temperamentul unui extrovertit. Acest caine poate fi foarte vivace si uneori, chiar galagios. Acestei rase nu-i place sa-si petreaca timpul singur, cautand intotdeauna compania stapanului sau sau a altor caini.Cavalier King Charles spaniel-ul este un caine dragalas si afectuos. Rasa este un caine "de salon" excelent (lap dog), dar este o fire sportiva, putand excela in agilitate si chiar in arta vanatorii. Ca is membru al familiei spaniel-ilor, aceasta rasa este un recuperator nativ si adora sa inoate.

Relatiile cu familia si casa

Cavalier King Charles spaniel-ul adora sa fie rasfatat si savureaza traiul in casa. Datorita taliei lor mici, aceasta rasa este multumita sa traiasca intr-un apartament daca-i este asigurat un timp si un volum de miscare adecvat. Cavalier King Charles spaniel-ul este deopotriva de fericit si intr-o casa sau intr-o ferma la tara unde el va participa sarguincios la activitatile uzuale, atata timp cat si se permite sa doarma si sa se odihneasca in interiorul casei.Chiar daca este o rasa delicata si afectuoasa, Cavalier King Charles spaniel-ul nu are rabdarea de a tolera copiii rautaciosi care ar indrazni sa-l necajeasca. Socializarea timpurie si educatia de supunere sunt importante pentru formarea unui "membru" indragit al familiei.

Dresajul

Cavalier King Charles spaniel-ul este un caine inteligent si energic. Invata repede si pot fi deprinsi si instruiti in agilitate si arta vanatorii, printre alte lucruri.

Aspecte particulare

Cavalier King Charles spaniel-ul are tendinta de a dezvolta anormalitati ale inimii de timpuriu. Examinarea periodica efectuata de catre un medic veterinar este recomandata pentru a detecta orice cardiopatie ascunsa si pentru a incepe un tratament adecvat.Perierea si pieptanarea saptamanala este absolut necesara pentru a preveni incurcarea si matuirea blanii. O atentie suplimentara trebuie acordata parului dinapoia urechilor.

Boli si afectiuni curente

Valvulopatia cronica este o afectiune a valvelor inimii. Aceasta determina insuficienta cardiaca congestiva. Luxatia patelara este o tulburare care afecteaza rotula (patela). Hipotiroidismul apare atunci cand glanda tiroida nu functioneaza adecvat. In lipsa unei cantitati suficiente de hormon tiroidian, imbolnavirea se poate produce.Alergiile si surditatea apar, de asemenea. In plus, desi acestea nu apar foarte frecvent, urmatoarele afectiuni au fost de asemenea relatate: Entropionul este o afectiune a pleoapelor ce implica rasucirea spre interior a marginii libere a acestora. Genele de la nivelul marginii libere a pleoapelor irita suprafata globului ocular, putand duce la probleme mult mai grave. Epilepsia este o afectiune a sistemului nervos care se dezvolta intre varsta de 2-5 ani. Cataracta determina o pierdere a transparentei normale a cristalinului. Acesta tulburare poate afecta unul sau ambi ochi, conducand la orbire fara tratament. Displazia de sold este o malformatie a articulatiei coxofemurale ce are ca rezultat durerea, schiopatura si artrita consecutiva. Criptorhidismul este o tulburare reprezentata de lipsa coborarii unuia sau ambelor testicule in scrot. Diabetul este o boala a pancreasului asociata unei productii insuficiente de insulina. Durata medie de viata a rasei Cavalier King Charles spaniel este de circa 12 ani.

7 răspunsuri:
| PiTbuLuL a răspuns:

Eu zic sa iti iei un bichon maltez i-am luat la iubita mea dar sunt scumpi costa 800 lei. Oricum sunt tare draguti si frumosi si jucausi mai aleshappy

| xLove a răspuns:

Eu iti recomand un bichon maltez. E un catelus foarte prietenos, bland si onest. E mic, deci nu va ocupa mult spatiu.
Pretul e in jur de 800 RON.

Sarbatori fericite!

| Teo1993 a răspuns:

Cavalier King, Bichon Maltez sau Bulldog-ul Francez. daca iti place funda, mrs

| emstrong a răspuns:

Dupa parerea mea un tekel.Eu am avut unul si sunt foarte disctractivibig grin

| OverTheSun a răspuns:

Aici ai cateva variante:

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier are un corp micut, dar puternic, cap gingas, ochi micuti si ageri, urechi in forma de V, spinare lunga si blanita in nuante de maro combinate cu gri si auriu.

Este micut, inteligent, cochet, indraznet si energic si cu toate acestea un excelent caine de paza, alertand intreaga familie atunci cand in apropiere se afla straini.

Bichon Frise

Bichon Frise este renumit si indragit mai ales pentru blanita sa alba si pufoasa care il face sa arate ca un ciucure de bumbac. Urechile sunt mici si cazute, coada este curbata si purtata in sus, nicidecum lasata pe spate.

Bichon Frise ste un animalut educat, care nu musca si nici nu are accese de violenta. Este obraznic, plin de viata, hazliu, in permanenta vesel si binedispus. Cu usurinta ii poate binedispune si pe altii.

Canis/ Caniche/ Pudel

Pudelul este una dintre cele mai populare rase de caini din lume. Sociabil, jucaus, usor de dresat si extrem de inteligent, pudelul este o alegere perfecta pentru familii. Caniche este denumirea frantuzeasca a pudelului. Exista trei varietati de talie: toy, pitic si standard.

Pudelul are nevoie de atentie constanta, altfel devine timid si nervos. Se impaca bine cu copiii, cu strainii si chiar cu alti catei, dar poate fi si un bun caine de paza, pentru ca este loial si protector.

Shih Tzu

De talie mica, Shih Tzu este excelent pentru apartament. Nu trebuie decat sa va jucati cu el, iar plimbarile scurte sunt ideale. Shih Tzu se evidentiaza prin blanita sa pufoasa. Parul este lung si dens, niciodata incretit. In general, parul de pe cap este strans, pentru nu i se infecta ochii.

Capul sau este rotund si lat, cu nasul scurt si ochii mari, rotunzi si inchisi la culoare. Micutul prieten este strict un animal de companie si un caine tare jucaus si ager. Este plin de viata si ii place sa latre.

Chihuahua

Chihuahua este cea mai micuta rasa de catei si totodata cea mai veche rasa de pe continentul american. Cap mare, urechi mari dispuse la 45 de grade si mereu ridicate, ochi negri si rotunzi, coada medie, varietate mare de culori si combinatii de culori.

Cainii Chihuahua au un temperament vulcanic, sunt plini de energie si vitalitate. De asemenea, sunt foarte expresivi, putand cu usurinta sa imite expresii faciale specific umane.

West Highland White Terrier

Cu corpul compact si robust, West Highland White Terrier este un caine mic. Capul sau este asemenea celui de vulpe, cu bot mediu si stopul pronuntat. Ochii trebuie sa fie cat mai intunecati, iar urechile mici, ridicate, acoperite cu par scurt si neted.

Caine vioi, West Highland White Terrier este foarte energic si cel mai mult ii place sa se joace cu mingea. Este destul de prietenos cu necunoscutii si foarte activ in interiorul caminului.

Pug/ Mops/Carlin

Cainii din rasa Carlin sunt caini de talie mica, au capul rotund, gatul scurt, pipetul mare, boticul mereu negru, ochi mari, expresivi si rotunzi. Codita este mereu indoita pe spate, iar urechile sunt mici, negre, indoite. Au nevoie de atentie si ofera la randul lor multa atentie stapanilor preferand sa stea la picioarele lor sau in poale.

Iubesc copiii, se adapteaza usor atat conditiilor unui apartament mic, cat si unei case. De aceea, cateii din aceasta rasa sunt perfecti pentru o familie cu copii.

Shar Pei

Cu totul speciala, Shar Pei este o rasa extrem de interesanta si cu un aspect deosebit. Solid, Shar Pei-ul este un caine de talie medie, puternic. Musculatura corpului este bine definita, iar toracele este adanc. Membrele posterioare sunt musculoase, perpendiculare pe sol, in vreme ce membrele anterioare sunt de lungime medie si cu un sistem osos puternic.

Ridurile sale sunt cele care l-au facut atat de cunoscut si de indragit. Shar Pei-ul este un caine foarte inteligent. Desi este extrem de loial, nu asculta intotdeauna ordinele stapanului.

| Pheonix123456 a răspuns:

Yorkshire terrier

| arqueè a răspuns:

Si eu stau la apartament si intentionez sa imi cumpar un Yorkshire Terrier, poate chiar unul 'Teacup'. Sunt niste caini excelenti, dar sunt destul de sensibili happy.