| anonim_4396 a întrebat:

Salut Internautilor! De curand am vazut la un amic al tatei, un sistem audio auto alimentat de o sursa de pc. Amplificatorul avea 800W bridged, deci in doua canale 400W. Sursa era de 800W, cat avea si amplificatorul. Daca eu am un amplificator cu 600W pe un canal, respectiv 300W in doua, apar probleme sau complicatii daca folosesc un voltaj mai mare la sursa de pc? ex: 700, 800W

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Mă îndoiesc din mai multe puncte de vedere... În primul rând amplificatorul are şi el un randament oarecare, să zicem 70%, deci din start are nevoie de un 30 % plus de putere. În al doilea rând staţia nu este alimentată la 12 V, are o altă sursă internă care ridică tensiunea peste 70V ( uneori 100 - 120 V ) care înseamnă alte pierderi. În al treilea rând puterea sursei PC însumează toate ieşirile şi dă puterea totală, tu foloseşti doar o parte din puterea totală ( cea de pe bara de 12 V ).
Nu crede tot ce citeşti pentru că rişti să ajungi cu concluzia la faptul că s-au mutat Porţile de Fier la tine în curte...

1 răspuns: