| ciprizeg a întrebat:

la dresaj dresorii bat caini? daca vreti dati-mi si un exemplu
.

Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Da, din pacate, unii dresori folosesc
forta si
pedeapsa (sau corectia) pozitiva – adica introducerea unui stimul neplacut pentru a corecta un comportament. De pilda, lovirea peste bot pentru a corecta cainele care apuca de maini sau calcatul pe picioare ori lovitul cu genunchiul in piept pentru a impiedica cainele sa sara pe el.
Corectie sau pedeapsa pozitiva este si smucirea puternica a lesei,
folosirea zgarzilor strangulante, cu tepi, a zgarzilor electronice etc.

Sfatul meu este sa cauti un dresor care foloseste metode pozitive pentru dresaj si sa fii acolo cand il dreseaza, pentru a evita orice abuz dintre cele pe care le-am mentionat. Dresajul cu metode pozitive implica in principiu
conditionarea clasica si operanta (sau operatorie),
desensibilizarea,
contraconditionarea,
intarirea comportamentului dorit cu recompensa prin hrana si lauda,
ignorarea comportamentului nedorit (in loc de pedepsirea lui prin mijloace aversive).
Pedeapsa (corectia) negativa inseamna privarea de recompensa atunci cand catelul nu raspunde la comenzi; catelul primeste recompensa doar daca executa prompt, deci este o metoda pozitiva de dresaj, nu streseaza cainele si e mult mai umana. De fapt, e viitorul in materie de dresaj. Ai grija pe mana cui iti dai cainele. Un caine poate fi dresat sau dezvatat de un comportament si cu mijloace aversive, inclusiv cu bataia, dar nu se va mai purta normal.Deci am observat ca majoritatea au spus ca nu, desi DA si nu iti recomand sa faci asta!

7 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Acesta nu este un mod de a dresa caini. Pentru caini cat si pentru stapan dresajul trebuie sa fie o activitate recreativa care sa va faca placere amandurora si sa o faci prin mici joculete cu cainele si prin recompense.
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE

| Ramona000 a răspuns:

Acesta nu este un mod de a dresa caini stapanului. Pentru caini dresajul trebuie sa fie o activitate recreativa care sa va faca placere amandurora si sa o faci prin mici joculete cu cainele si prin recompense.
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE

| SupradozaDeViseXD a răspuns (pentru Ramona000):

Tu nu sti sa dai un raspuns gandit de tine? Zici ce au zis si altii? Ai scris exact ce am scris si eu! Cand mai dai un raspuns sa-l dai pe al tau nu pe a-l altuia.

| pushtius1 a răspuns:

Un caine daca e batut nu o sa invete niciodata, atentionat verbal da, poate si usor si cand zic usor ma refer la USOR atins, dar nimic mai mult, cum zicea cineva mai sus, trebuie sa fie ceva recreativ! daca vrei sa il dresezi tu uite un link util http://animaledecompanie.info/......caine.html

| cKle1n a răspuns:

Este impotriva legii sa bati animalele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dresajul cainilor nu implica BATAIA ANIMALULUI! Doar cei labili psihic recurg la impunerea fricii pentru educarea cainelui. Cine-i labil psihic, sa fie internat la spitalul de nebuni!

| stefy2123 a răspuns:

nu-i bat numai ca le da cu ceva mai incet daca nu fac exercitiul corect. daca fac exercitiul corect le da o bucata de carne