| adytamatadrian a întrebat:

Ma intreb daca pot tine un pui de amstaff afara legat cu lantul are 5 luni. Si de la cate luni il pot lega? Adica sa stea legat ziua si noaptea dezlegat? App cainele sta in casa cu mine dar vreau sa-l invat legat...

10 răspunsuri:
| Directioner99 a răspuns:

Ai minte? de ce ti ai cumparat caine de rasa ca sa l tii afara legat in lant.
In primul rand cainii nu ar trebui sa ii legi in lant, mai bine ii dai drumu pe camp ca treaieste mult mai bine decat in lant

| adytamatadrian explică (pentru Directioner99):

In primul rand tu nu ai minte. si in al doilea rand am zis ( si de la cate luni il pot lega adica sa stea legat zioa si noaptea deslegat? app cainele sta in casa cu mine dar vreau sal invat legat...) intai citeste ca deia ai mers la scoala.

| onlychengs a răspuns:

Cainele nu se leaga

| adytamatadrian explică (pentru onlychengs):

Ba da informeaza-te. ca nu stau la bloc stau la curte. cainele vreau sal invat in lant zioa si noaptea va sta in casa sau afara(garaj)...

| onlychengs a răspuns (pentru adytamatadrian):

Dragutule, tie ti-ar placea sa stai legat cu un lant? Daca vrei un animal atunci ia-l ca sa ai grija de el, nu ca sa-l chinui.

| adytamatadrian explică (pentru onlychengs):

Tu esti proasta? citeste mai bine ca nu ai inteles!

| onlychengs a răspuns (pentru adytamatadrian):

Daca tot ai curte de ce sa-l tii in lant, vere? Sa stai si tu in lant langa el.

| adytamatadrian explică (pentru onlychengs):

Esti proasta rau.am spus ca vreau sal invat in lant nu ca il las acolo toata viata.

| irinatudor a răspuns:

Hii! te-aș ruga sa nu încerci, gândește-te si la el, are un suflețel, la fel ca tine. nu poti sa il ai numai cand il vrei, iar cand te ai plictisit sa il legi cu lanțul in curte. plus ca se poate răni in acel lanț, din greșeală, ziua. e destul de periculos, mai ales ca el fiind încă micuț. nu cred ca ție ți-ar plăcea sa ai asemenea stăpân. gândește-te si la el puțin. daca nu il mai poti tine in casa mai bine il dai decât sa il chinui. daca vrei un cățel asigură-te întâi ca il poti îngriji si apoi ia-l. însă daca vrei un prieten patruped iti poti lua un cățel mai mic/ pisica, fiind mai usor sa ai grija de el in casa. plus ca pe tine nu te deranjează de loc, dar pentru el va fi ca la închisoare, toată viața lui. daca nu poti da-l cuiva care sa il iubească
Paste Fericit!

| adytamatadrian explică (pentru irinatudor):

Paste fericit. eu il iubesc am spus ca vreau sal invat in lant nu ca il las acolo toata viata. si am mai spus ca noaptea va sta liber. dar acum am rezolvat sta liber in permanenta dar noaptea il tin in garaj langa o sursa de caldura in jur de 20 de grade. deci nu judeca pe cineva daca nu il cunosti, paste fericit inca o data!