| energia a întrebat:

Salut.

Mergeam azi prin mall, linistita, fara stres si dintr-o data, am vazut in vitrina unui pet shop un... dihor.

Jur, cred ca m-am indragostit pe loc. Mi-au dat lacrimile si chiar imi doream sa am unul.
Nu am vazut unul in viata mea.
Problema este ca daca voi sta la camin, cu siguranta ar fi foarte bizar... dar daca as sta intr-o garsoniera... credeti ca ar fi o companie placuta?

Costa 500 de lei (acceptabil).

Mama a spus: "fii serioasa...", lucrul acesta il spune intotdeauna si inseamna categoric NU - (se apropie ziua mea si nu stiu ce sa zic).

Oricum, voiam sa intreb daca creste mai mult de atat. Daca nu ma insel, nu avea mai mult de 20 de cm.

Mereu mi-au placut animalele mai exotice.

15 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dihor...nu stiu ce sa zic, ar fi cam greu sa ai grija de el. O pisica e o companie mult mai placuta (un caine nu iti recomand pentru ca trebuie sa il scoti foarte des afara). Si un hamster ar fi o idee foarte buna, e mic mic si adorabil, in plus e foarte ieftin, vreo 30 lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu are indepartate glandele sudoripare va puti ca... un dihor. E si o vorba: puti ca un dihor. In rest, mai citeste inainte de a-l cumpara!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un dihor mai crește el ce crește, dar mai ales pute, că de aia se cheamă dihor.

| Simpatic a răspuns:

Mama lui de dihor, a fost dragoste la prima vedere happy
Cand te gandesti ca in zonele ruraleii iei pe gratis iar astia cer 500 de lei.

| energia explică (pentru Simpatic):

Raspunsul tau m-a facut sa rad, jur.

Asa este, bunicul meu mereu se plangea ca dihorii ii mananca gainile... daca afla ca vreau unul, ar crede ca am am luat-o rau pe aratura.

| Simpatic a răspuns (pentru energia):

Asta a fost si scopul mesajului meu happy
Or fi si dihori de rasa, habar nu am dar si cainii sunt de 1000 de tipuri probabil ca si aici se aplica asta.

| Iote a răspuns:

Daca vei sta la camin, ia-ti dihor. Vei ramane singura in camera. Stii cum put dihorii? Ca sconcșii. =)

| energia explică (pentru Iote):

Serios? Nu stiu, nu l-am putut mirosi prin vitrina. laughing)))

Ai mirosit vreodata un sconcs?
sad

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Poti ține unul în cazare, cât sunt stăpânii în concediu. Se și donează, din ce am văzut pe astfel de grupuri.

| Atim a răspuns:

Poate trece de 40 de cm la maturitate si pot ajunge sa traiasca 7-10 ani daca sunt îngrijiți bine Au nevoie de o cusca destul de mare si inalta care poate fi destul de scumpa, ingrijirea lor e scumpa. Nu ii poți duce la orice veterinar si orice intervenție medicala e mult mai scumpa decat la un câine/Pisica. Daca te vei decide sa iei unul documenteaza-te bine inainte si ofera-i un mediu decent, custile alea de 80x50cm nu sunt ce trebuie. Apoi, daca vrei sa iei orice animal, nu itirecomand petshop-urile. Animalele provin din crescătorii abuzive, de cele mai multe ori nu sunt tocmai sănătoase

| stefan1993ful a răspuns:

Un dihor! Am mai auzit una! Foarte interesant. dacă te.ai îndrăgosti asa si de mine! Iti ofer eu acel animal de companie + inima mea!

| energia explică (pentru stefan1993ful):

Hahaha, nu te arunca in prapastie asa de repede.
laughing

| stefan1993ful a răspuns (pentru energia):

Presupun că te crezi o fată obraznică...ar fi o nenorocire..de o numești prăpăstie?

| energia explică (pentru stefan1993ful):

Nu, mai, chiar deloc.
Voiam sa fac o mica glumita pe ceea ce mi se reproseaza destul de rar, dar se intampla.

| RegeleTauIonut a răspuns:

Dihor da de ce nu-ti iei pisica nu e bun dihor undeva scria stintific ca face urat și e chior la 4 ani nu trebuie sa fie