| Balicescu_Alex_1997 a întrebat:

Salut,mi am castrat motanul în vârstă de 2 ani acum 3 luni dar parca e mai nebun se bate cu toate pisicile si încă dă cu spray ce e de făcut

8 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Sa-i confisti spray-ul sa nu mai dea cu el.

| Standt a răspuns:

Intreaba veterinarul care este cauza si ce-i poti face sa se linisteasca.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Sper ca e o gluma, ca e foarte ciudat și în același timp interesant ce spui, cum adică motanul se da cu spray? Nu am vazut și nici nu am auzit asa ceva în viața mea

| Balicescu_Alex_1997 explică (pentru CLaludiu1234):

Ma refer cu spray adică ridică coadă si dă cu mirosul ala

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Daca dvs sunteti sigura ca a avut ambele testicule eliminate si el inca marcheaza (banuim ca la asta va referiti prin "spray"), atunci sunt alte modificari de comportament sau chiar infectii urinare active. Mergeti la un control la veterinar!

Chiar si dupa ce a fost sterilizat, motanul poate deveni suficient de stimulat pentru a incerca sa monteze o pisica din apropiere in calduri, datorita mirosului ei.

Unele produse pe baza de extract de valeriana sau produsele celor de la Feliway (pe baza de feromoni) poate sa ajute motanul tau sa isi indrepte comportamentul.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/motan-in-calduri-dupa-castrare/