| SamyRuben a întrebat:

Salut > mi-am cumparat un acvariu si am pus o comanda de pesti gupi 2 masculi si 2 femele... acesti pesti gupi mananca mancare cumparata de la farmacie pentru alti pesti? pot creste in armonie cu alte rase de pesti, in special cu sanitar? cum se reproduc si cati sunt la numar pui lor? mananca si vermi de sub gunoi? cam cat traiesc. apropo acvariul nu are nici un fel de aparat instaurat, ar putea pesti supravietui intr-un acvariu de acesta?

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Pureci de balta, mananca.Stau cu sanitari.Fac cate 100 de pui odata pe luna.Traiesc vreo 2 ani.Le trebuie filtru.

| SamyRuben explică (pentru viotedy):

Vezi ca m-am uitat pe un sait si spuneau ca pesti gupi pot supravietui fara filtru. deci nu-ti dau funda fara un raspuns cu dovezi!

| viotedy a răspuns (pentru SamyRuben):

Eu iti spun din experienta nu de pe site.Cine aduna mizeria daca n-ai filtru.Dar, poate vin aia care au postat pe site si te ajuta sa le faci curat.

| SamyRuben explică (pentru viotedy):

Scuze am crezut altceva dar iti voi da funda si totusi eu cred ca daca schimbi apa cat mai des nu-ti mai trebuie filtru. [am confundat filtrul cu altceva de pe un site]

| viotedy a răspuns (pentru SamyRuben):

Nu trebuie sa schimbi apa total niciodata, doar tragi aia de pe fund mai murdara si completezi cu alta curata, tinuta in prealabil 24 ore in galeata ca sa nu mai aiba clor.Asta la 2-3 saptamani odata.

| SamyRuben explică (pentru viotedy):

Mi-am cumparat si filtru dar nu merge baraie tare dar nu functioneaza de ce?

| viotedy a răspuns (pentru SamyRuben):

E filtru sau pompa de aer-arata ca un mouse? alea de obicei fac zgomot.Filtru aduna mizeria in buretul din interior.Filtrul se scufunda, pompa nu.

| SamyRuben explică (pentru viotedy):

E filtru

| SamyRuben explică (pentru SamyRuben):

E filtru deoarece se scufunda in apa si are un tub care duce la buretele de pe acvariu si unu tub care mergee in apa dar nu trage apa mizerabila doar baraie. Oare din cauza ca e prea multa apa?

| viotedy a răspuns (pentru SamyRuben):

Mergi sa-l schimbe de unde l-ai luat daca e defect.

| SamyRuben explică (pentru viotedy):

Problema e ca-l am de mult l-am primit nu are garantie, dar stiu ca prima data mi-a mers creca din cauza ca e apa prea multa. Se poate daca apa e prea multa si apa intra pana la 50 mm de aparatul acela de filtru, se poate sa nu meargaa ca e apa prea multa?

| viotedy a răspuns (pentru SamyRuben):

Cum intra apa pana la 50 mm? Filtru sta pe fundul acvariului.

| SamyRuben explică (pentru viotedy):

Am rezolvat cu filtrul trebuia sa mai adaug apa.dar totusi filtrul ii poate trage si pe pui de guppy? si cum scimb apa de la fund care e murdara, imi trebuie ceva aparat?

| viotedy a răspuns (pentru SamyRuben):

Ii trage, dar ei stau deasupra, iar filtrul la fund.Este un fel de pompa manuala cu furtun, cu ea tragi apa murdara.

14 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Vad ca iti plac pestii.Pacat ca nu mi-ai gasit mai devreme datele de contact! Daca rasfoiai cateva intrebari despre pesti imi gaseai facebook-ul inca valabil.Pentru guppy ai nevoie, sau nu de un filtru! Daca vrei sa ii tii in mod natural, ai nevoie de foarte multe plante naturale in acvariu si de o luimina puternica(1 w pe litru)! Plantele vor produce oxigen, si elimina dioxidul de carbon.Ca sa ii tii fara aparatura trebuie sa ai plante multe si un numar mic de pesti, sa zicem 6 pesti la 60 litri de apa, doar atat. Daca pui o pompa de aer(ieftina si usor de gasit) o sa poti tine 10 guppy in 60 litri, iar daca iei un mic filtru o sa poti tine 12 guppy in 60 litri. Daca vrei varianta fara aparatura, plante si schimburi de 10 la suta din apa de 2 ori pe saptamana.Cu filtru faci schimb de 10 la suta odata pe saptamana.Guppy se hranesc cu hrana pentru pesti pe care o gasesti la un magazin specific, sau online! Nu gasesti nimic la farmacie! Poate sa gasesti spirulina, dar asta este alta discutie.In caz ca nu stii spirulina este o alga folosita si pentru oameni, fiind foarte vitaminizanta.Nu lua purici de balta, sunt cea mai invechita si proasta hrana posibil, nu vor trai mult cu ea.I-a hrana fulgi tetra(cea mai usor de procurat), o hrana ok pentru vivipari.Guppy nu depun icre, ei nasc pui vii! Icrele se dezvolta in abdomenul lor, apoi puii sunt eliberati in apa.Numarul de pui variaza intre 40 si 150 pui, in functie de n variatii.Un gup traieste cam 2 ani in medie si peste 5 in cazuri rare.Trebuie sa ai 1 mascul la trei femele, ei nu fac perechi, iar daca ai multi masculi vor stresa femelele vrand sa le curteze! Nu ii poti hrani cu nici un vierme deoarece pot fi purtatori de boli.Ii poti tine cu sanitarii corydoras, dar sa ai putin spatiu (50-60 litri), altfel cumpara doar guppy.Nu te gandi momentan la reproducere, ci mai degraba la cum sa ii tii in viata, apoi la reproducere.Ai nevoie neaparat de un incalzitor! Indiferent de cat este de cald la tine! Incalzitorul se foloseste mai mult pentru stabilitate termica.Sa nu pui apa in acvariu direct de la retea! Mai intai o lasi 24-48 h intr-un recipient pentru evaporarea clorului sau a altor substante daunatoare.Eu vorbesc din experienta de aproape 13 ani in acvaristica, nu din amintiri si carti precum colegul, care iti da indrumari nu foarte clare. Daca doresti sa ma contactezi, te ajut cu placere cu orice sfat pe facebook, daca doresti adresa imi spui aici si ti-o dau.