| neamtzzu a întrebat:

Salut,o sa imi iau un pui de rottweiler,mascul, si vreau sa va intreb daca sunt greu de educat. Eu zic ca depinde si de caracterul stapanului,iar eu zic ca sunt destul de puternic sa cresc frumos un rottweiler,nu vreau sa fie agresiv,ci doar cand trebuie,adica ma refer sa nu imi intre nimeni in curte fara voia mea. Din cate am tot vazut, un caine are comportamentul exact cum il cresti tu,daca de mic il inveti cu iubire, dragoste si alte alea, va fi si el la fel.Instinctul de caine de paza nu si-l pierde! Vreau si eu cateva pareri!

Răspuns Câştigător
| diabolykull a răspuns:

@ IfrimC
La partea 2 gresesti foarte mult un caine este un caine, si nu trebuie tratat precum un bebelus.
Nu stiu cum ti-ai tratat cainele dar din ce-ai spus are devieri de comportament.
Cum zicea si Cesar Milan, in reabilitarile lui : animal > caine > rasa >nume etc... in primul rand trebuie sa stii ca e un animal nu un copil...
Si eu am un mascul de rottweiler, daca o sa-l socializezi, nu o sa-l bati, si vei avea grija de el, va fi companionul ideal, daca nu o sa ajungi la stiri, cum ca cainele tau a muscat sau omorat o persoana.
Gandeste-te ca aceasta rasa nu este pentru oricine, si are o personalitate puternica si unele cazuri greu de controlat.Ai grija in ceea ce faci, si ce decizii faci!
O zi buna!

1 răspuns:
| IfrimC a răspuns:

Salut ma numesc IfrimCosmin eu sunt elev si studiez foarte mult biologia, am avut un caine pe nume bob tot rottweiler, daca dumneavoastra nu va jucati el devine foarte agresiv,

1)Mancarea
Sai dati de mancare dimineata lapte de vacuta sau de oita,
la ora 12 sai dati putina carne va adormi imediat
Noaptea sai dati niste corckete de caine sal linisteasca

2) Educatia cainelui

Cainele e ca un om, deci purtativa ca o persoana iubita cum ar fi iubita ta sau nevasta sal tratezi si pe el asa, el se va atasa de tine trebuie sa te joci cu el sal bagi in seama sa vorbesti cu el, daca vb cu el, el intelege la ce te refer i, adica te asculta, o data ce o sa aiba 1 an 2, el o sa se ataseze asa cum ti-am spus acuma mai sus, daca faci asta timp e 1 an sau 2, el deja so atasat ca pui de 2 ani, el o sa te asculte o sa fie cuminte, dar o sa aveti mari probleme cu el. daca o sa te joci cu alti caini o sa fie o problema aici, el e foarte invidios, si pleaca adica se asecunde plange, si nu vrea sa va mai vada trebuie sai cumparati ceva cainelui, sau sa stai sa te rogi de el asa se impaca, viata unui caine e mai frumoasa ca toate,

sper ca te-am ajutat tongue