| DoarSile a întrebat:

in 2 luni o sa ma mut la curte si am o curte destul de mare si vreau sa imi cumpar un caine de paza bun si destept astept cateva raspunsuri multumesc

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Bun de paza si destept poate si-un maidanez, in plus e mai rezistent la boli si nu e pretentios la mancare.Am 4 caini, de rase diferite, dar maidaneza e de departe cea mai isteata. Daca vrei neaparat caine de rasa, asculta sfatul lui beniamin 1994 ...Alegerea iti apartine.Sa te bucuri de el, oricare ar fi alegerea ta.happy

| Alexxxss a răspuns (pentru Mihaela1964):

Ciobanesc carpatin e la fel de bun

23 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cea mai bună rasă este ciobănescul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un caine lup

| JulyStorm a răspuns:

Ia-ti un caine cu blanita deasa daca il vei tine afara. Pt paza, tot un ciobanesc german ti-as recomanda si eu.
Nu iti lua Pit Bull sau Amstaff cum recomanda unii. Sunt caini f blanzi si iubitori cu oamenii... La mine acasa orice hot e bine-venit.

De asemenea, si ideea cu Rottweilerul e destul de buna. Sunt caini mari, impunatori si destul de rezistenti, insa pot avea probleme displazia de sold si mai mult te chinui cu ei.
Si-ar mai fi si Ciobanescu Caucazian. Sunt f mari, foarte rai si foarte buni caini de paza. N-o sa aiba nimeni tupeu sa-ti calce in curte. laughing Problema este ca pretul lor e destul de piperat.

| DoarSile explică (pentru JulyStorm):

Mda. da add la: black_negru98 sa vbim mai multe happy

| PiTbuLuL a răspuns:

Eu iti recomand un pitbul american terrier si un rottweiler talie mare crede-ma nimeni nu mai intrahappy.Eu ii am pe amandoi nimeni nu poate intra in curtebig grin.

| Kr5 a răspuns:

Rotwiler,pitbull, amstaff sau ciobanesc german (adica caine lup)

| stoica1 a răspuns:

1. Rottweiler
2. Ciobanesc German
3. Ciobanesc Carpatin care e super jucaus si invata repede.
4. Bulldog

Dar un maidanez e convenabil il poti lua dupa strada fata de rottweiler sau bulldog care dai milioane pe ei. Maidanezu e mai destept si nici pretentios la mancare. Apropo : Rottweileri la batranete innebunesc si-si ataca stapanu.

| DoarSile explică (pentru stoica1):

Nu imi place deloc rasa rottweiler, ciobanesc german the best :X

| madalinbb19 a răspuns:

Ciobanesc mioritic carpatin, cu siguranta nu se va baga nimeni pe el, chiar daca este pentru pazitul oilor

| beniamin1994 a răspuns:

Ciobanesc German! e bun dar mananca mult!

| DoarSile explică (pentru beniamin1994):

Mda am ales cg. tu ce caine ai?

| beniamin1994 a răspuns (pentru DoarSile):

Eu am dar la tara! stau la bloc si la casa(casa fiind undeva la munte mi-am luat un caine pe masura sa ma protejeze de ursi) eu am un ogar!

| DoarSile explică (pentru beniamin1994):

Ogar nu mi se pare deloc pe masura laughing il face un cg praf pe ogar laughing

| JustMeDiana a răspuns:

Caine-Lup sau poti sa-ti iei un Labrador ( sunt foarte destepti).

| IceVirus a răspuns:

Eu iti sugerez, CaineLup, este destept, devotat si posesiv (daca intra cineva strain il "rupe"). Acest caine a fost transformat din lup prin compania si dresajul oameniilor. Dupa cum stim, lupii sunt inteligenti.

| DoarSile explică (pentru IceVirus):

Da add la black_Negru98 te rog sa vbim mai multe happy

| byutsaa a răspuns:

Ia-ti un ciobanesc german happyrottwiler, cane corsobig grin

| DoarSile explică:

Multumesc de raspunsuri am ales ciobanesc german!

| AnaLove2014 a răspuns:

Caine lup, este inteligent

| alexandraFdh a răspuns:

Mastiff napoletan e foarte bun pentru paza, pitbull, rottweiler, mastiff tibetan

| euAly a răspuns:

I-ati un Terra Nova sau Saint Bernard si nu-ti mai intra nimeni in curtelaughing