| JockerStoica a întrebat:

Ce rasa de caine vi se pare buna la curte? Vreau si pentru paza si sa fie si putin rezistent la frig. FUNDA vreau pareri si argumentati de ce sa aleg rasa aleasa de voi.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Husky.Rezista bine la frig.Problema este vara.

| raluk27 a răspuns:

Eu am un ciobanesc german si il tin numai afara. Isi face "treaba" destul de bine, nu misca nimic fara stirea lui, noaptea face rond si pe dupa casa. Rezista destul de bine la frig. In zona unde stau, iarna sunt temperaturi si de -20 grade si anul a avut absolut nicio problema.

| viotedy a răspuns:

Ciobanesc mioritic sau saint bernard

| Daniel31 a răspuns:

Ce zici de un ciobanesc?

| Anonimity a răspuns:

Ce spui de cane corso, am eu si isi face treaba nemaipomenit de bine sau un pittbul e destul de bun pentru paza si vanatoare.

| CoCoPitikA a răspuns:

Bun :* Cainii de paza sunt in stare sa confrunte orice si pe oricine atunci cand simt ca este necesar sa isi apere casa si familia. Acestia au de obicei dimensiuni mari, iar daca sunt bine ingrijiti, pot deveni adevarate garzi de corp.
Dincolo de protectia si agresivitatea de care dau dovada in fata posibililor inamici, cainii din aceste rase pot fi adevarati companioni si prieteni de joaca ai copiilor. Tot ce trebuie este un instructaj bine realizat, de la o varsta frageda.
Iata care sunt cei mai buni caini de paza:
1 Ciobanesc caucazian
Ciobanescul caucazian poate atinge o greutate 46 si 70 de kg (la maturitate) si o inaltime de pana la 80 de centimetri. Din cauza dimensiunilor sale mari, ciobanescul caucazian are nevoie de mult spatiu pentru a se dezvolta intr-un mod armonios.

Ca si rasa, cainele este mereu in alerta, pregatit in orice clipa sa reactioneze agresiv pentru a-si apara stapanii si teritoriul. In scopul de a tempera gradul de agresiune, este necesar sa fie invat sa socializeze inca de cand este pui.

2Mastiff argentinian

Mastifful argentinian este un caine care inspira sentimentul de frica inca de la contactul vizual. Acesta este foarte impunator si este un caine care are simtul proprietatii foarte dezvoltat.

Mastiffful argentinian nu tolereaza prea bine alte animale in preajma sa si poate fi foarte periculos daca este provocat.

3 Bullmastiff

Bullmastiff-ul este o rasa foarte energica, robusta si mereu in alerta. Mai mult decat atat, bullmastiff-ul este considerat a fi unul dintre cei mai buni caini de paza din lume. In secolul al 19-lea, cainii din aceasta rasa au fost utilizati pentru a tine braconierii la distanta.

Un astfel de caine isi asculta instinctul si reuseste sa separe foarte rapid prietenii de posibilii inamici. Acesti caini ajung pana la inaltimea de 69 de centimetri si o greutate de maxim 60 de kg.

4 Ciobanesc german

Ciobanescul german cantareste intre 22 si 40 de kilograme si atinge o inaltime de 60 de centimetri. Acesta este un aparator neinfricat al familiei si are un comportament responsabil, mai ales atunci cand are copii in preajma sa.

Inteligenta si capacitatea de invatare fac din acest caine, un paznic perfect pentru familiile cu copii.

5 Doberman

Dobermanul este un caine extrem de inteligent, loial, puternic, agil si mereu in alerta. Chiar daca este recunoscut pentru comportamentul agresiv, acesta poate fi controlat cu usurinta. Succes:*:*

| Stroiu_Andrei_1997 a răspuns:

Aleg si eu tot ciobanesc, are un vecin de-al meu si il tine legat insa cand ii da drumul ne este frica sa mai stam la poarta

| DianaDia1237 a răspuns:

Eu ți-aș sugera un ciobănesc german. Este foarte bun pentru pază, și se adaptează repede la climă. Caută pe YouTube: "Niciodată sa nu dai cu pietre dupa stapanul unui ciobabesc german", si ai si o dovada marunta din ce poate face un ciobanesc german pentru iubitul lui stapan. Si sunt extremi de nobili, frumosi si agili. Sper că te-am ajutat! Baftă în alegerea câinelui perfect! :*

| Twiiix a răspuns:

Ce zici de Ciobanesc German, Mioritic etc? SUNT rezistenti la frig si pazesc foarte bine curtea.

| 2Fast2Furious a răspuns:

Salut ce zici de un Ciobănescul caucazian este bun de paza si e si rezistent la frig

| tmariusandrei a răspuns:

Buna,

Eu iti pot da mai multe rase :
Rotvailer, Lup, Haski etc...
Dar totusi ia si tu ce-ti place este alegerea ta cu totusi ca eu am de lup si chiar este bun si se si mai joaca cu tine.

| satelit93 a răspuns:

Salut.Si eu am cautat mult un caine de curte si m-am gandit ca poate pot sa te ajut.Prima data mi-am luat un rottweiler, totul a fost bine pana cand cainele a implinit un an si a crescut foarte mare, eu fiind la facultate la 100 km de casa si mergeam doar in weekend acasa mama nu a mai intrat la el deoarece ii era frica si atunci nu am avut ce sa fac decat sa il vand. Dupa ce l-am vandut mi-am luat un ciobanesc caucazian.Totul depinde de tine cat timp ai pentru cainele tau. Daca esti acasa tot timpul pot sa iti spun din proprie experienta ca un rottweiler este ideal, e bun pentru paza si este foarte iubitor cu stapanul.depinde ce animale mai ai la curte pentru ca nu i prea place sa i se incalce teritoriul. Daca nu ciobanescul caucazian este al doilea preferat al meu,este la fel de prietenos cu stapanul si un foarte bun caine de paza. poti sa te documentezi sa vezi mai multe despre el, alimentatie, temperament, etc.Tu stii ce vrei mai departe, sper ca te-am ajutat cat de cat.