| anonim_4396 a întrebat:

pentru cei ce au pisici, cum le îngrijiți? ce mâncare le dați, ce produse folosiți pentru igienă și altele, eu știu...
au avut probleme de comportament sau de sănătate, cum ați depășit problema?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cea mai ok mancare am inteles ca e cea de la Royal canin. Ce gasim prin magazine gen Friskies, whiskas etc. e un fel de fast-food pentru ele. Cum ar fi pentru noi Mc si KFc laughing Igiena eu sincer nu i-am luat sampon special ca oricum la pisica ii faci baie mai rar asa ca foloseam putin din al meu.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

.eu i-am luat un șampon pentru purici, căpușe, d-astea și unul normal pentru pisici, am înțeles că nu e oke să-l spăl cu un șampon pentru oameni, bine, asta mi-a spus cea de la care l-am adoptat.
canin royal? hmm, probabil se găsește la un petshop, nu?
nu îmi aduc aminte să fi văzut la Kaufland thinking

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am auzit si eu asta, ca le irita pielea sau asa ceva. Dar ti-am zis, la cat de rar ii fac baie nu s-ar merita sa cumpar sampon. Daca o tii inauntru chiar nu are nevoie de atata spalat.
Da, in petshopuri si in farmacii/cabinete veterinare care dispun si de petshop incorporat. Mai degraba la farmacii si cabinete ca ei aleg mai atent hrana si colaboreaza cu acest brand.

| CleanHeart a răspuns:

Nu trebuie complicat atata, nu e greu sa ai grija de pisici daca le dai mancare, iubire si le faci baita.Ii simplu

| farfuriaverdex a răspuns:

Hrana uscata de la Royal Canin pentru pisici sterilizate, eu ii dau si plicuri sau conserve cate 1 plic pe zi. A fost bolnava cand am luat-o, a facut tratament cu antibiotic. Deparazitarea interna si externa este f importanta. Cateva jucarele, tava si nisip invata repede, o duci si ii ghidezi labutele in nisip, o sa ii placa. Daca in prima luna are tendinta sa faca si la tava si in alt loc, cureti locul ala si ii muti castronul de apa sau mancare fix acolo. Pisicile sunt f curate. In rest foarte multa dragoste si ceva joaca zilnica pentru a consuma enrgia si a sta cuminte in restul zilei.

| anonim_4396 explică (pentru farfuriaverdex):

.pisoiul meu nu mănâncă hrană uscată, preferă mai mult sosul ăla din conserve sau plicuri,
și-a făcut o singură dată nevoia în pat, acum doar la litieră.
se joacă puțin mai agresiv, cred, decât ar fi normal, e primul meu pisoi, l-am luat acum 2 săptămâni
urmează să merg vineri la veterinar cu el.

| farfuriaverdex a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce varsta are? Nici a mea nu manca pana nu i-am dat Royal Canin, din cauza asta a si ramas obiceiul cu plicul, s-a invatat sa ii dau si plic. Cand o sa mai creasca baza o sa fie la graunte happy Ah, pisicile sunt independente, daca ai grija sa intretii relatia cu ea o sa fie extrem de lipicioasa si dupa ce creste.

| anonim_4396 explică (pentru farfuriaverdex):

.aproape 2 luni, azi mai iau o pisicuță, tot cam așa la vârstăhee hee

| farfuriaverdex a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi ani inainte. La mine a fost prima pisica si inca este si singura. Am avut doar caini. M-a cules ea pe mine mai mult decat eu pe ea dintr-un parc, acasa am vazut ca era plina de purici si bolnavioara. O sa faca 2 ani in martie happy

| anonim_4396 explică (pentru farfuriaverdex):

.uuu, măricică :}
am văzut și eu o pisicuță pe un trotuar, nu avea un ochi, era un puiuț și singur, deja vorbisem cu o persoană despre pisic și nu puteam să-l iau, acum mă simt prost că nu am luat-o și pe ea.

| farfuriaverdex a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu voiam dar nu eram sigura si a venit dupa mine laughing De regula puii sunt fricosi, vazand ca vine si dupa mine... nu m-am putut abtine. Avea 2 luni cand am luat-o happy

| Isac_Ioan_1967 a răspuns:

Pai mancare le cumpar se numeste coshida probleme de sanatate au avut viermi si le-am dat pastile de la farmacie cu antibiotic am intrebat daca are ceva pentru viermi la pisici si mi-a dat niste pastile cu antibiotic la igiena au facut odata sau de doua ori in casa cand vedeam ca incep sa faca gesturi de astea le dadeam afara in cel mai scurt timp si sau invatat cand am nevoie sa faca nevoile mergeau la usa si mieunau le dadeam drumul si se duceau sa-si faca nevoile doi motanei siamezi si o pisica siamieza funda?