| anonim_4396 a întrebat:

Pisica mea tocmai a prins un pui de sobolan. Stiu ca sobolanii sunt raspanditori de boli si microbi. E posibil ca pisica mea sa fi luat ceva boala? Dar locuitorii din casa? Deoarece pe pisica o tin in apartament. Si cu ce as putea sa o dezinfectez?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. Daca pisica are vaccinurile facute, nu are ce boala sa ia, daca nu le are facute, da, se poate sa ia anumite boli, sau anumiti viermisori pe care si oamenii poate sa ii ia ( de aceea se face deparazitarea interna la cateva luni).
Nu ai cu ce sa dezinfectezi pisica, nu e un lucru, trebuia sa aiba vaccinurile facute si deparazitarea interna facuta, si acum nu mai stateai stresat.
Daca pisica se simte bine, si nu da semne de vreo boala, atunci ea nu are nimic, pe viitor fa-i vaccinurile dar si deparazitarea interna ( mai ales ca o ti in casa).

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pisicile, caini si animalele in general sunt imune la microbi, poate e mai sensibila daca o tii in casa dar normal e ca pisicile sa manance soareci, nu are ce sa i se intample, totusi daca vezi ca se poarta ciudat si nu mai e ca inainte iti recomand sa mergi cu ea la un veterinar. Cat despre voi cei din casa, puteti contata virusul pe care il are ea (daca il are)doar daca o tineti in pat, foarte aproape de voi, o pupati etc dar asta depinde si de virus dar cum am mai zis pisicile mananca soareci dar daca ti se pare ciudat comportamentul ei iti recomand sa te duci la un veterinar si vezi ce iti prescrie el
FUNDA?

| edit28 a răspuns:

N-are nimic. Pisicile prind tot timpul soareci.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu a luat nici o boala. Au sistem imunitar mai bun decat oamenii in ce priveste bacteriile, deci "relax"!

| justme97 a răspuns:

Nu cred ca a luat vre o boala.dar daca vrei sa fi sigur poti sa o duci la un veterinar sa i faca un control

| AndyAnonim a răspuns:

Da pisica afara si las-o acolo pentru siguranta

| Andrei_Mihai_1998 a răspuns:

Pisicile sunt imune la boli. Deci poate pisica a devenit purtatoare a unei boli care poate sa te imbolnavasca. Daci dezinfecteazo ca poate tu ai sa iei boala respectiva.