| alinutzy19 a întrebat:

Ieri cand am venit de la dentist am gasit o pisica foarte slaba,alb & negru, am mangiat-o.A venit mama mea si am mers in scara blocului si ne-a urmarit pana la etajul 1 si a fugit afara. A doua zi cand a plecat o prietena de a mamei de la noi si a deschis mama usa,pisica a sarit in casa rolling on the floor. Am splat-o, deoarece in spatele blocului unde am gasit-o sunt gunoaie si bnauiesc ca pe acolo umbla.M-am jucat pana tarziu cu ea si am dus-o afara pe la ora 22.Azi pe la ora 16 a vazut-o tata afara si am adus-o in casa ca ii era frig.E complicat, nu o tinem dar nici nu o lasam afara ca ne e mila. Parintii nu ma lasa sa o tin mult deoarece isi face nevoile si miroase urat. Chiar daca motanul face pe reviste.Mama a mai spus si ca poate avea boli.
1.Cum as putea sa o invat sa isi faca nevoile doar pe reviste?
2.Cum as putea sa o "dezinfectez"?
3.I-am facut deja o baie,si nu stiu daca ar fi bine sa o mai spal iarna asta.O sa o afecteze daca o mai spal o data [este murdar pe labute si sub barbie ] si daca pot sa o spal, cu ce? data trecuta am folosit un gel de dus.
4.Cum pot sa il invat ca atunci cand sta afara sa nu mearga la gunoaia, ca asa spune mama ca aduce boli si nu o sa ma mai lase in casa cu el.
5.Cea mai importanta intrebare....Cum pot sa fac sa nu mai miroasa dupa ce isi face nevoile? Parintii mei sigur nu o sa accepte,a facut asta o singura data pe reviste, a mirosit groaznic si de atunci mama spune sa nu o mai las in casa ...Chiar vreau sa o pastrez dar o sa fie greu sa o invat.Si asta intr-un timp scurt.
FUNDA! Raspuns urgent straight face

7 răspunsuri:
| AnnaAnnne a răspuns:

1.Ii pui o ladita de nisip unde sa.si fac nevoile
2.trebuie sa o duci la veterinar sa.i faca vaccinurile
3. Daca.i faci baie posibil sa raceasca si dupa aceea sa moara, deci mai bine nu.i fa
4.cred ca in ladita de nisip nu miroase asa de urat bunica mea avea ladita de nisip a pisicilor pe balcon. Iarna tinea usa inchisa, dar pisicile aveau o usita mica pe care intrau cred ca ai vazut in filme

| Radu921 a răspuns:

1. Sampon Dalin pentru copii, nu e scump si nu ustura daca intra in ochi si nici nu usuca parul pisicii. Poti sa zici ca-l cumperi pentru tine.
2. Fai baie cat mai rar si numai cand esti sigura ca va sta suficient in casa ca sa se usuce, intr-un lighead cu fund plat ca in chiuveta aluneca si se streseaza si cu apa calduta nu rece nu prea fierbinte. Dusul il sperie. Jetul de apa de la robinetul chiuvetei de asemenea il sperie si s-ar putea sa te zgarie. Spalatul numai a labutelor cu un burete umed e de preferat pentru vizitele scurte si il suporta mult mai usor.
3. Daca e hranit rezista si afara si s-ar putea sa renunte sa viziteze gunoaiele.
4. Ce au spus cei dinnainte cu nisipul de la petshop e adevarat, e facut sa absoarba mirosurile dar trebuie sa-i fie la indemana. Degeaba il pui pe balcon daca trece cineva si inchide usa ca intra frigul. Cutia in care pui nisipul trebuie sa fie suficient de mate (minim 30x40cm), daca e prea mica nu se simte "in largul lui". (o cutie de pantofi e prea mica)

| Letticia a răspuns:

Pai la 1. ar fi bine sa o inveti sa-si faca nevoile in cutia cu nisip special pentru pisici pentru. ca acestora le este mai usor si se invata si mai repede. Daca o sa o inveti sa faca pe reviste poate intr-o zi iti vei cumpara o revista care vrei sa o citesti si ea va face caca pe ea...2.de dezinfectat e bine sa o duci la un veterinar sa vada daca este bolnava sau sa o dezinfecteze.3. Iarna pisicile nu trebuie sa fie spalate, pentru. racesc.Si nu mai folosi gel de dus.Foloseste un sampon special pentru. pisici care poate fi cumparat de la un cabinet veterinar.4.Scoate-o afara mai rar, pentru. este posibil ca pisica sa fie invatata sa se duca prin zona respectiva sau cand o lesi afara du-te cam 20 de min. cu ea si daca se duce la gunoi ia-o de acolo.Repeti acest lucru de cate ori e nevoie.5. Daca o duci la veterinar poti afla si problema ei.Cu pastilele prezise poate nu o sa mai miroase.
Si ai grija ca pisica cand iese afara sa nu se duca la motani pentru. iti va aduce o gramada de pui in casa, asta doar daca nu mai vrei si alte pisici.
Sper ca sfaturile sunt de folos!

| Wiro a răspuns:

Iei o ladita cu nisip si peste pui un fel de nisip alb care o face pe pisica sa se duca acolo cand are nevoie. Il gasesti la aproape toate PET-SHOP-URILE.
Neaparat la veterinar!
Mai bine nu ii face baie(raceste).
Ii faci un fel de casuta si ii pui niste mancare pana o inveti sa mearga acolo.
Cum am spus: acel nisip special!
BAFTA!

| Alix17 a răspuns:

Http://www.whiskas.ro/articles/Pisica+adulta/Ingrijire

http://sfatulveterinarului.ro/tag/dresaj-pisica/

Ai aici cateva informatii referitoare la dresajul pisicilor si la igiena lor.Totusi nu o sa invete in 2 zile ceea ce doresti tu, dar o metoda buna este aceea cu recompensa(dupa ce face ceea ce e corect, o recomensezi cu mancare sau chestii de genul acesta). Sper ca ti-am fost de ajutor si sa ai mare grija de ea.:)

| Highflyergirl a răspuns:

1.Ladita cu nisip special pentru ca prin reviste o sa treaca.(stii tu ce vreau sa zic)
2.Veterinar..DE URGENTA!
3.Eu zis sa ii speli cu mare grija labutele si unde mai e murdata dau foarte delicat.Nu sa o speli cu unghiile doar cu buricele si ai mare mare grija la fata sa nu ii intre in ochi.De preferabil ar fi sa o speli da 2-3 saptamani si delicat unde trebuie mai des dar incearca cu un sampon pentru par fin daca nu ai special pentru pisici.
4.Fa-i o casuta si invat-o sa mearga acolo. Daca vrei sa o inveti sa mearga in ''casuta''. Joaca-te cu ea in locul acela si cand o scoti afara du-o direect accolo si lasa-i de mancare si apa asa sigur se va invata acolo.
5.Cum am mai spus ladita cu nisip si il schimbi de care ori e nevoie...Sau o duci afara cand vezi ca are o privire mai ciudata decat o are de obicei.Asta inseamnca ca are nevoie la baie
Succes! :*

| dede2222 a răspuns:

Iai o ladita cu nisip o sa faca in ladita din propria initiativa. Iar mirosul o sa fie acoperit de nisip