| 6Anonim9 a întrebat:

Stie careva ce animal ataca la falca si ii mananca din cap si apoi i se baga prazii prin anus si incepe sa manance pe interior. Am iepuri si azi dimineaza am gasit iepuroiul(Berbec German, el a fost foarte puternic deci s-ar fi putut lupta) mancat de la falca, deci i-au ramas doar dintii din fata si oasele care ii tin, in rest tot botul ii e mancat. Si e mancat tot pe dinauntru fiind spart pe langa anus... Am mai gasit acum vreo 3luni iepurita(Alb de Debrecen), tot in aceiasi situatie. Am probleme cu sobolanii, dar de vreo 2luni am doi caini (Teckel si un metis) care ii vaneaza de numa' numa'... Am vazut eu ce stil au, zici ca-s innebuniti sa prinda animalele mai mici si sunt foarte ascultatori, au prins multi sobolani deja. Deci nu stiu ce ar putea fi. Ma gandesc ca daca ar fi dihor, acesta ar manca sobolanii si i-ar fi mai usor sa prinda sobolanii bagandu-se prin galeriile lor, si nu s-ar mai chinui cu un ditamai iepuroiul. Deci ce ar putea fi? Oare chiar asa periculosi sunt sobolanii? Mentionez ca nu am vazut nicio galerie foarte mare care sa para a fi de ceva mai mare decat sobolanii. Sunt doar curios, oricum o sa betonez locul ca sa nu mai poata intra niciun sobolan. Multumesc FUNDA! big grin

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu pot fi decat sobolani. Nici un pradator nu face ce ai descris tu. Dar sobolanii au facut asta pentru ca prefera organele interne.

| untu a răspuns:

Poate fi o vulpe sau o nevastuica! Trebuie supravegheat tot timpul! Mai ales cu schimb! Poti sa spui si capcane speciale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciupakabra ti-a mancat iepurele.

| 6Anonim9 explică:

Vulpe nu are cum sa fie, nu avem pe aici, si oricum am inca un dulau mare care cred ca o rupea daca o vedea. Am uitat sa precizez, custile iepurilor sunt intr-un grajd facut din panouzi termoizolatoare din tabla umplute ci spuma(daca stii despre ce zic). Vulpea nu are cum sa intre acolo, doar ceva care face galerii sapand prin pamant.

| 6Anonim9 explică:

Ce o fi poate intra doar sapand pe sub fundatia grajdului, ca nu am reusit sa betonez inauntru peste tot, si sunt galerii pe langa partea betonata, care sunt pe sub beton beton, deci cainii nu-mi pot sapa dupa el... Doar gurile galeriilor sunt mari, cat au reusit cainii sa sape. happy

| RalucaRallu15 a răspuns:

Cu șobolanii nu ma pricep nu știu ce sa zic depre ei... dar eu merg pe varianta ca este dihor... si la mine la tara la bunica, mai demult mi s.a întâmplat asa cu gainile si asa... si am mai vazut pe drum o pisica mancata tot asa si tata a spus ca e dihor...