| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stau la apartament si as vrea sa iau o pisica, ce imi recomandati? Sa nu lase par mult si chestii, cum sa o intretin si alte sfaturi, multumesc!

4 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Buna!
Ca sa nu-ti lase prea mult par prin casa tebuie s-o perii la 3-4 zile, si bineinteles, aspirat la 2-3 zile si curatarea hainelor cu rola speciala pentru par.
Ca sa nu inhalezi par si sa-ti raman in gat (cum mi se intampla mie mereu) incearca sa nu dormi cu ea in pat si s-o pupi toata ziua-n bot.
In rest...trebuie sa-i dai mancare si apa in fiecare zi si incearca sa-i pui litiera intr-un loc mai ascuns pentru ca iti va arunca nispul din ea, si daca intra in covor de ex. e cam nasol. Ar fi indicat sa fie undeva pe gresie.
Bafta!

| AndraNicoleta a răspuns:

Buna.
Pentru a nu-ti lasa prea mult par prin casa trebuie s-o perii la 3-4 zile si, bineinteles, aspirat la 2-3 zile.
Ca sa nu inhalezi par si sa-ti ramana in gat (cum mi se intampla mie mereu) n-o lasa sa doarma cu tine in pat si n-o pupa in bot toata ziua.
Litiera incearca sa i-o pui undeva pe gresie pentru ca iti va arunca nisipul din ea si e cam nasol daca intra in covor.
In rest.mancare si apa in fiecare zi.
Bafta!

| Bemineever a răspuns:

Eu am siameza...trebuie s-i iei pui ca s-o dreseziwinkingBafta!

| SoJustMeAndU a răspuns:

Daca vrei pisica de rasa uite cateva:bombay,amercian curl,british shorthair,botbail japonez,angora turceasca, charteux, ragdoll-ul(aceste rase nu au parul lung si nu sunt geloase)cat despre intretinere:trebuie sa o piepteni 3-4 ori pe saptamana,sa te joci in fiecare seara cu ea, mancare la dispozitie, periodic sa mergi cu ea la veterinar, si ar fi bine sa-i cumperi de la varsta de 1-2 ani cam asa nu stiu sigur mancare speciala pentru dinti(e scumpa dar merita)astfel vei preveni o viitoare detartrare( de exemplu eu am pisica de rasa bombay si nu i-am luat mancare pentru dinti inca de la inceput si a trebuit sa-i faca un detartraj-neplacut), nu trebuie sa o lasi singura in casa mult timp, si atunci cand va face o prostie sa nu o bati ci sa tipi la ea sa inteleaga ca nu are voie, daca o bati va prinde frica de tine. Sper ca te-am ajutat! Daca mai vrei sfaturi iti mai spun cu placere!