| LoveForDogs2000 a întrebat:

Adresez aceasta intrebare in primul rand iubitorilor de caini,care au experienta si cunosc,intrebarea mea este legata de un pui de rotweiller,precizez este femela.
Intrebarea mea este care sunt reguliile pentru o viata sanatoasa,de la vaccinuri pana la hrana,pana la locul unde va vietui,si as dori o metoda buna sa o fac foarte agresiva cu toti in afara de familia mea (oameni, caini etc) probabil multi o sa va intrebati de ce vreau aceasta chestie.Il vreau de paza, pentru ca am fost jefuit in repetate randuri. Multumesc!
Vaccinuri cand unde si cum.
hrana -pentru un caine solid si puternic
llocuinta-ca sa se desfasoare in strictul necesar
paza-metoda buna pentru ce am specificat!

Răspuns Câştigător
| alexamarti15 a răspuns:

Vaccinuri
Primul (anti Parvo si Corona) se face intre 6 si 8 saptamana si costa 15-20 ron.
La 2 saptamani de la primul, deci intre 8 si 10 saptamana se face un polivalent (anti Leptospiroza, Hepatita, Adenoviroza, Parainfluenta si inca vreo 2 boli) si costa 25-30 ron.
La 2 saptamani de la al doilea, deci intre 10 si 12 saptamana se face al treilea, care e de fapt al doilea facut inca o data, ca sa fie sigur ca se imunizeaza. Costa la fel.
Apoi in jur de 6 luni se face antirabicul si costa tot vreo 30 maxim 35 ron. Si vezi ca antirabicul e vaccin viu si f puternic, asa ca nu-l lasa pe veterinar sa il faca o data cu al treilea vaccin (ca majoritatea asa fac si gresesc). In urma antirabicului e posibil sa apara febra, sa fie apatic catelul, sa vomite. De aia e bine sa il faca la 6 luni, ca e mai mare si suporta mai bine vaccinul. Oricum toate starile astea daca apar, trebuie sa dispara in maxim 24 ore.
Si apoi se fac anual toate vaccinurile asta de la inceput intr-un singur vaccin. Si costa vreo 60 ron.
Si vezi ca pana face primele 3 vaccinuri nu are voie sa iasa din casa. De fapt ideal e sa-l tii numai in casa pana trece o saptamana de la al treilea vaccin.
Si sa nu uiti sa-l deparazitezi cu 2-3 zile inainte de fiecare vaccin. K daca ii face vaccin si are paraziti intestinali e posibil sa faca un soc si sa moara.
Toate se fac la medicul veterinar.
Hrana
Royal canin junior, apoi pe la 1 an jumate Rolyal canin adulti. Este cea mai buna mancare pentru caini.
Locuinta
Pna pe la 5-6 luni il \o tii in casa, si o lasi afara treptat ca se se nvete, apoi cand decizi sa il lasi afara il faci un tarc bine ingradit si o cusca cu doua straturi de pal gros si intre polistiren, in mauntru poti s-ai pui paie, paturietc.
Paza
Il duci la dresaj sau poti s-al dresezi si singur daca ai timp si rabdare. Sper ca ti-am fost de fos.

5 răspunsuri:
| DianaDMDixie a răspuns:

Iti voi spune cum mi-am vaccinat eu cainele: la 6 saptamani: Puppy DP+L, la 8 saptamanitongueuppy DP+L, la 12 saptamanibig grinHP+L+R. Pentru vaccinare antirabica am folosit Nobivac RL. Hrana trebuie aleasa dupa caine, daca ii place, sau nu. Prima oara am incercat granue de la lidl, cred ca produse de ei, si le manca doar pe cele rosi, mai aromate banuiesc, fiindca miroseau mai puternic. Acum ii iau Royal, fiindca am observat de la inceput blana mai puternica deci iti sugerez si tie. Locuinta: nu iti va da mari dureri e cap, fiindca nu sunt pretentiosi. Cum ti s-a mai spus, ar trebui tinut o perioada in casa, apoi, il poti lasa afara intr-o cusca groasa, de calitate, fara probleme. happy Succes! Sper ca am putut fi de ajutor happy

| ingerdemonic a răspuns:

Te contrazic alexamarti15...
royal caninul este de departe cea mai rea mancare... uitate putin la ingrediente, si daca nu esti cunoscatoare a hranei pentru un animal de companie, atunci nu da sfaturi prostesti... royal canin, este o mancare care contine faina din carne, nu carne, ce este bun de la royal caninsunt doar acele mancaruri care sunt pentru cei care au probleme cu stomacul. pentru un rottweiler care este de talie mare, are nevoie de o mancare premium, sau super premium depinde de buget, iar asta insemnand ca trebuie sa aiba un continut ridicat de carne si sau proteine, indicat ar fi acana, orijen.in mare parte depinde de ceea ce ii place cainelui tau si daca organismul lui accepta aceea hrana. rottweilerul ia in greutate foarte repede, si trebuie sa ii administrezi un supliment de vitamine pentru articulatii, si calciu pentru oase. poti incerca cu k9 complete growth, sau k9 complete motion. depinde care vrei sa il dai. eu ii administrez k9 complete motion, dar mare atentie la cum il accepta organismul. poate ca la cainele meu ii este bun, dar pentru al tau poate nu. depinde de organismul cainelui.
un caine se poate adapta chiar si intr-un apartament, daca are parte de miscare regulata. incep cu vizitele la veterinar.
1. trebuie sa te duci sa il microcipezi prima data, care are un cost de 20 lei, sau 30 depinde de veterinar(carnet de sanatate 20 lei)
2. primul vaccin nobivac parvo c costa undeva la 30 de lei, dar cu un consult general poti ajunge la 50-60 de lei pentru fiecare vizita la veterinar
3.al doilea vaccin nobivac DHPPi si NOBIVAC LEPTO tot asa lasi vreo 50 de lei
4al treilea vaccin NOBIVAC RL SI NOBIVAC DHPPI
asta e schema completa la un caine dar anumiti veterinari considera schema completa la 4 vaccinuri. depinde unde mergi, dar veterinarul meu mi-a spus ca e ok si cu 3.
din cate stiu eu la 3-4 luni i se administreaza si antirabicul. nu la sase...
iar act despre sa nu il scoti pe caione din casa ca e vai de capul lui si [pateste ceva, este total gresit, eu mi l-am scos pe al meu, si chiar s-a jucat cu alti caini, si nu are nimic, e sanatos tun. mai ales rottweilerul trebuie socializat de mic, cu persoane si animale. daca nu faci acest lucru dwe cand e pui, risti sa ai un caine, foarte agresiv si nici macar tu ca si stapan nu o sa poti sa il stapanesti cand te plimbi cu el si vede ceva caine pe drum. cat timp este inca pui, nu stie el ce e aia paza, el priveste totul ca pe o joaca. abia dupa ce se maturizeaza, adica varsta de 8 sau chiar 10 luni. nu te gandi ca daca nu il inveti sa fie agresiv, nu o sa fie. nu trebuie sa il inveti, deoarece, este in sangele sau, sa protejeze, stapanul si teritoriul sau. ai sa vezi asta peste cateva luni. cat despre obisnuitul afara poti sa il inveti treptat, chiar de la o varsta frageda, 3 luni. deoarece daca il tii in casa pana pe la 6 luni, atunci se va obisnui in casa si nu o sa vreaq afara, de aici si fa[tul ca trebuie sa fii stapan pe situatie. la varsta de 6 luni, stie deja sa latre si sa caute anumite slabiciuni ale tale. dupa ce il tii 6 luni in casa e obisnuit ca acolo e locul lui, nu afara, si atunci nu o sa inteleaga ca locul lui e afara. il inveti treptat, asa cum ti-am spus. il lesi 1 ora, 2 afara singur. il inveti cu casuta lui, sa stie ca acolo trebuie sa se adaposteasca de frig, ploaie sau ninsoare. ii legi acolo o minge sau o jucarie in interiorul casutei si de faptul ca nu este o pedeapsa sa stea acolo. iar in timp ai sa vezi ca o sa prefere sa stea mai mult afara decat in casa.
despre dresaj eu zic ca cel mai bine e sa til dresezi cel mai bine tu, decat sa il lasi 2 luni la un dresor, sau dresoare sa si bagi bani cu gramada la ei in buzunar si sa il dreseze cu bataia, cum fac apropae toti. iti iei o carte si niste cd-uri si niste bucati de carne sau cascaval si til dresezi singur, astfel creanduse o legatura mai stransa intre tine si cainele tau. sa fie sanatoasa fetita si sa iti traiasca multi ani! rottweilerul este un caine foarte bun atat de protectie cat si de companie. sunt niste caini speciali, cu obrazniciile lor dar gata sa te apere tot timpul. am vazut asta pe pielea mea, ca si eu am un mascul. sper ca ti-am dat raspunsuri cat de cat bune si sa iti fie de folos. pentru alte detalii, imi poti scrie.

| Necuoscut2002 a răspuns:

Pai de vacinuri te va lamuri un veterinar, hrana la un magazin cu concentrate pentru animale, locuinta zic eu sa fie inchisa intr-un spatiu mai larg si daca tu o sa o hranesti se va atasa de tine, si de mincuta ar trebui sa te joci tu, si cei pe care sa nu ii atace. Sper ca te am ajutat

| LoveForDogs2000 explică (pentru Necuoscut2002):

O sa tin cont happy

| LoveForDogs2000 explică (pentru LoveForDogs2000):

Vreau raspunsuri mai bine detaliate gen :primul vaccin cand unde si cat se da etc