| anonim_4396 a întrebat:

Am o broasca testoasa si nu stiu ce mincare sa-i dau, puteti sa ma ajutati?

8 răspunsuri:
| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Si pentru broastele testoase, ca si pentru alte vietuitoare, alimentatia reprezinta o necesitate absoluta, in lipsa careia organismul nu s-ar putea mentine, dezvolta si perpetua. Pe langa particularitatile biologice specifice, in alimentatia testoaselor se vor avea in vedere si necesitatile organismului, determinate de anotimp, varsta, variatiile mediului inconjurator si de metabolismul acestora.
Cunoscand particularitatile biofiziologice ale testoaselor, putem afirma cu certitudine ca ele pot fi hranite cu succes in captivitate, sub rezerva cunoasterii de catre crescator a catorva elemente de baza, pe care le vom trece succint in revista, in continuare.
Unul dintre cele mai importante elemente pe care trebuie sa le avem in vedere in momentul achizitionarii unei broaste testoase, este de a stabili cu certitudine specia careia ii apartine si deci tipul de hrana: carnivor, omnivor sau vegetarian.
xperientele crescatorilor de broaste testoase au demonstrat ca acestea, pe langa hrana lor specifica din mediul natural, in captivitate, se pot uneori chiar repede adaptat la o hrana ce poate fi apreciata ca neasteptata. Astfel ca, fata de cunostintele acumulate pana in prezent, in acest material venim cu o serie de precizari care fac mai usoara activitatea de hranire a broastelor testoase crescute in captivitate.
In continuare vom trata diferentiat alimentatia broastelor testoase carnivore si respectiv a celor omnivore sau vegetarien
mananca peste, moracov, salata si pui numai asta sa-i dai ca altfel se va imbolnavi si sa aiba neaparat apa calda altfel nu va manca nimic apa trebuie sa fie calduta si cumparai un filtru si din cand in cand trebuie buie scoasa din apa si sa se plimbe prin casa si neparat nu o tine in curent si frig si sa fie caldura in camera si apa din acvariu fierbe pana da in clocot.

| georgi18 a răspuns:

Peste uscat, inima de vita, mai sunt si niste viermisori.sunt la magazinul de animale.^_^

| CayusMoise a răspuns:

Si prietenul meu care sta langa mine are o testoasa de 14 ani si ii sanatoasa si ii da sa manince salata verde
Broasca e foarte mare!

| sasa23 a răspuns:

Da care sun viermii cocliti? dar ceva legume fructe nu maninca?

| sasa23 a răspuns:

Da mincarea s-o dau in apa nu pe uscat?

| クリスティ a răspuns:

De obicei e bine sa ii dai salata verde sau sa cumper mancare de la petshop sau incerci sa cauti pe net oricum toate raspunsurile de jos sunt bune nu uita cel mai bine te duci la unul petshop si intrebi pe omul care lucraza acolo. succes!

| singur a răspuns:

Si eu am broscuta si ai dau inima de vita.

| Quizzz a răspuns:

"Hrana lor constă in mancare cumparata de la petshop special pregatită pentru ele si din niste viermisori foarte subtiri si lungi(tubifex)pot sa primescă mere taiate cubulete mici, morcovi si bucati de salata.Nu toate broastele testoase se hranesc la fel(unele sunt mai pretentioase de cat, altele sau pur si simplu nu mănâncă morcovi sau merele sau salata).Nu este o regula in ceea ce priveste hranirea lor, ca aceasta sa se faca numai cu anumite alimente."