| XXXray a întrebat:

Am MARE nevoie de ajutor. Am un peste beta (e femela) si a sarit din acvariu. Am gasit-o pe jos si era neagra. Am ridicat-o si am pus-o inapoi in acvariu. Acuma e bine da din aripioare dar am observat ceva. La spate ea are un semn de lovitura din cauza mesei pe care statea si nu da din coada. E ceva grav? O sa ii treaca? De Craciun mi-au dat-o parintii mei cadou.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Ai avut noroc ca ai gasit-o la timp, dar s-ar putea sa fi ramas cu sechele din cauza lipsei de oxigen si din cauza aceasta nu mai poate da din coada, nu stiu daca isi mai revine pentru ca nu stiu cat a fost de afectat din cauza lipsei de oxigen.
Nu prea ai ce sa ii faci din pacate decat sa astepti si sa speri ca o sa isi revine.
Si inca un lucru. A sarit din acvariu din cauza ca nu avea aer suficient, deci ventileaza acvariu ( pune aer la acvariu), si scade un pic apa din acvariu ca sa nu mai poata sa sara.

| XXXray explică (pentru LaLaura):

Buna. Multumesc de ajutor dar prea tarziu. Azi dimineata a murit si il aveam de 3 zile. Pacat. Dar avea aer suficient cred. Statea in sufragerie si era geamul deschis. Cred ca e din cauza ca am pus prea multa apa. Acuma stiu ce trebuie sa fac. Daca o sa imi mai iau unul o sa am mai multa grija de el.

| LaLaura a răspuns (pentru XXXray):

Buna. Nu avea avea aer suficient ( trebuie sa ai un filtru de aer, pentru a avea suficient oxigen in apa, daca nu are suficient oxigen pestele sare ca sa faca aer, cand sare, aerul din camera ajunge in apa), nu trebuie sa fie geamul deschis, temperatura apei trebuie sa aiba 25-26 de grade.
Daca avea un filtru de aer in acvariu, nu mai sarea.
Incerca pe viitor sa te documentezi in privinta pestilor, stiu ca pare usor de ingrijit pesti, dar nu este, au nevoie de multa ingrijire si grade destul de mari in apa, ca altfel mor. Sunt pesti exotici, ei sunt obisnuiti cu o caldura anume dar si cu oxigen foarte mult.
Imi pare rau pentru pestele tau.

3 răspunsuri:
| fffandreeea a răspuns:

Duo la un veterinar