| AlinaAlbiNuTza a întrebat:

Am niste vecini care mereu maltrateaza animalele, in special cinii.Intr-o zi eu pus un catelus intr-un sac si l-au legat undeva la inaltime de 1 metru, si il tineau acolo si inca il mai si loveau 2 copii de 8 ani.Si atunci am intervenit eu, le-am spus ca sun la politie si ei s-au speriat si l-au luat. Apoi, chiar ieri, acesti copii tineau un caine de maini si de picioare si fratele acetora il lovea cu brutalitate cu o bîtă. Atunci mama i-a amenintat din nou, insa ei au spus ca sunt la ei in curte si fac ce vor, a spus ca cainele ii mananca puisorii. Si inca mereu aduc caini noi acasa, nu stiu de unde, si o data pe unul il tinea inchis intr-un loc unde erau aprox. 40 grade. Si cine stie daca ii dadea apa si mincare. Acum nu stiu ce sa fac si cui sa ma adresez. Vreau sa-i invat minte. Ca eu mereu plang cand vad asa ceva si m-am saturat. Sunt din Rep. Moldova, si as vrea un sfat. (Scuze ca am scris prea detailat).Va multumesc.

7 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Trebuie sa fie un ong sau o asociatie ceva, protectia animalelor. poti oricum sa suni la politia, ei ar trebui sa faca ceva. poti sa ii intrebi pe cei de la politie sa-ti dea un numar de telefon de la protectia animalelor. dar teoretic ei ar trebui sa impuna legea si sa le dea o amenda sau ceva, si sa le ia animalele.
Doamne ajuta!

| EvangelineLovin a răspuns:

Pentru a raporta Cazuri de Maltratare a Animalelor sunaţi la : Helpline Number 031 221 0590
Această iniţiativă va facilita introducerea unui helpline (linie telefonică de ajutor) pentru abuzurile împotriva animalelor în România. Oricine raportează un incident, Helpline! va asigura voluntari care vor răspunde 24/7, aceştia vă vor pune la dizpoziţie un medic veterinar şi un avocat. Pe lânga imediata atenţie acordată animalului abuzat, se va depune o plângere penală, se va iniţia un proces juridic cu dovezi în vederea acuzării persoanei sau persoanelor responsabile. Se vor face pregătiri pentru ca animalul salvat să primească tratament medical si pentru a fi cazat temporar pâna i se va găsi un cămin permanent.

| AndreeaDeea14 a răspuns:

Ar trebuii sa faci niste poze si apoi sa suni la protectia animalelor.:*

| adrew a răspuns:

Filmeaza video pe ascuns si arata politiei

| CeaCuMasca a răspuns:

Ai in josul paginii datele de contact, povesteste-le lor cum ne-ai povestit noua si eventual incearca sa faci niste poze, daca se intampla mai des.Astfel de cazuri nu trebuie ignorate, ia atitudine!

| Eoop23 a răspuns:

Eu zic sa suni la politie pentru ca saracele animale nu trebuie chinuite, sau mai bine la protectia animalelor. Poti sa suni la protecti animalelor exact cand ii mai vezi ca, chinuie animalele.Cand vor ajunge ii vor vedea ce fac si vor confisca animalele, si vor plati o amenda foarte mare.
La fel am facut si eu, vecina mea(eu stau la curte) a lasat 2 pui de pisoi in capul strazii, saracii erau si bonavi.Le-a pus o cutie cu smantana stricata si ia abandona acolo.Eu i-am vazut pe cei doi pui si i-am luat intro cutie si i-am dus la veterinar.Mi-a zis ca am ajuns cu ei la fix. Oricum pe urma i-am pastrat.Acum am in curte 11 pisicihappy.
Sper ca te-am ajutat, funda?

| rebecutza99 a răspuns:

Suna la protectia animalelor, le descrie cazul, si punct.