| MariusDevil21 a întrebat:

Salut tpu.Am o mare problema cu perusul meu sad.Sa incepem de la capat. Aveea diaree acum vreo 3 saptamani l-am dus la un veterinar si mi-a dat niste antibiotice administrat 5 zile. Porma a inceput sa fie mai vioi, dupa vreo 1 saptamana nu mai zbura crying si azi dimineata m-am chinuit cu el sa ii dau de mancare sad nu mai poate sa zboare chiar de loc sa mentionez ca mai sta cu inca 2 perusi (femela si mascul) iar femela il bate foarte rau nu-l lasa de loc.Am uitat sa mentionez ca trebuie sa il mut din loc in loc daca vreau sa mearga nici 2 pasi nu mai face.Si e mascul.Ce trebuie sa fac sa rezolv problema asta? Nu vreau sa moara crying.

5 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Oh Doamne. Păi eu ştiu un ppagal care a murit din cauza femelei, îi dădea cu ciocu in cap. ar trebui să imparţi colivia in 2 parţi, dacă nu îţi poţi permite alta in legătură cu papagalul îţi recomand VITA-PLUS PĂSĂRI EXOTICE este o sticluă mică scrie pe ea indicaţii citez In sţări carentiţiale, convalescenţă, stres. pentru prevenirea bolilor infectilor. Ai acolo şi modul de administrare! Vezi să nu se inbolnăvească si ceilalţi.Îmi pare rău de tine şi eu am papagali peruşi şi am suferit mult când mi.au murit aveau 7 ani.
Sper că te.am putut ajuta. Dacă mai ai intrebări aştept!

| robijam a răspuns:

Cumpara-i niste vitamine si muta-l de langa femela ( vitaminele se administreaza in apa ) cu mancarea nu poti sa-i cam faci nimic.

| Sup3rN0va a răspuns:

Poi in primul rand sa-l desparti de femela aia!
Si e posibil sa se bata si de la spatiu prea mic...nu stiu cum dar eu nu rezist sa nu-i dau drumu prin camera sau balcon la perusi mei.Totusi macar 2 ore pe zi...
Cat despre ca nu mai zboara pai cred ca sa agravat situatia dar asta si din cauza ca femela il bate. Du-te din nou la veterinar si nu-l mai lasa niciodata cu femela acea Si dai si tu drumu saracu.

| Mihaela2001 a răspuns:

Despartel un timp de cei 2 ca s-ar putea sa fie bolnav si sa nu-i contagieze + ca femela daca devine prea agresiva (ceea ce se va intampla daca o sa fie si mai slabit) il poate imbolnavi mai mult sau sal omoare (am patit-o tot cu perusi). si dul la mai multi veterinari nu numai la unul. sper sa ti se faca bine perusul.

| MariusXXEL a răspuns:

Acum sa agravat situatia sad.In dimineata aceea cand nu mai putea sa zboare si-a revenit, dar acum e si mai rau nu mai are echilibru pe picioare si capu il tine cu corpul in jos de parca ar fi prea greu capul lui si respira foarte greu sad si dati-mi solutii daca puteti sa vad cum fac sa ii despart.Il iubesc foarte mult si nu vreau sa-l pierdsad.