| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!
Am o problemă foarte gravă cu o cătelușă bulfog francez (3 ani vârstă).
Am lasat-o la țara la părinți o perioadă cu mare incredere că nu se intâmplă nimic având o curte de 2 m înăltime eram sigur ca nu intra nu iese nimic.
Într-o noapte se pare ca a intrat un câine din vecini, cătelusa fiind in perioada aceea de imperechere cred că acum are pui in burtică.
Problema este că ea fiind o rasă mai mică acel câiine era unul normal gen maidanez, acum sunt foarte ingrijorat de ce o să se întâple la naștere știind că femelele buldog au probleme foarte multe.
Știu și îmi asum orice critică și toate acuzele pentru mine este un șoc aceasta problemă tinînd cont cât de mult țin la această cățelușă.
Vreau dacă se poate să mă sfătuiti ce pot să fac pentru ea sa nu aibă probleme la nastere.
Știu sunt orice considarati voi că sunt, dar pentru ea sfătuiți-mă ce trebuie sa fac sa fie bine.
Orice sfat este bine venit, mulțumesc din suflet chiar si pentru critici, le merit din plin.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi cu ea la un vet care poate să facă o ecografie. În funcție de ce vede, va spune dacă pot fi sau nu probleme.
După ce vor fi înțărcați puii, o castrezi (dacă o făceai din timp, nu se ajungea aici!)

| Robert2526 a răspuns:

Nu are de ce sa aiba probleme. In principiu trebuie sa ii dai sa manance putin si des si cu aport de proteina mai mare decat inainte. Si mai ales sa nu ii lasi mancarea la discretie pentru ca au tendinta sa se ingrasa excesiv ( esti sigur ca nu s-a ingrasat de fapt pentru ca parintii tai au hranit-o excesiv?)

Mergi si la veterinar, iti poate spune mai multe decat putem sa ne dam noi cu parerea pe TPU