| Ciobanu_Paul_Alex_1995 a întrebat:

Am un acvariu mic(10-12 L), sunt incepator, si am un Molly in el. Am un aparat care oxigeneaza apa (d'ala de face bule) si cand il pornesc pestele e vioi, inoata...etc. Cand il opresc pestele se pune pe fundul acvariului si nu misca aproape de loc. L-am lasat asa aprox. o ora si d'abia se misca. Ce sa fac? Are pestele ceva sau? Ajutor

6 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Pestele devine agitat din cauza bulelor pe care le vede si a vibratiilor transmise prin apa, in timp se va obisnuii.

| sonya a răspuns (pentru T7uk):

Nu e adevarat. Nu are oxigen si sta calm sa nu consume si mai mult. Ganditi inainte sa deschideti gura. Altfel vor crede ceea ce spuneti si apoi vin sa planga ca le mor animalutele.

| T7uk a răspuns (pentru sonya):

Of of... el are doar un peste, gandeste tu ca nu trebuie sa stea pompa de aer tot timpul pornita ca un peste nu consuma oxigen eu am 25 de pesti si nu au nevoie de pompa de aer, se vede ca nu le ai cu pestii de acvariu.

| sonya a răspuns (pentru T7uk):

Ok. Cum spui tu. Te inchid si pe tine intr-o camera de 12m si te las fara oxigen. Sa vad atunci ce faci.

Mai bine daca nu stiti sa aveti grija de animalute, macar nu le mai chinuiti. Nu e vorba de cat oxigen consuma un peste, ci de faptul ca pompa nu trebuie oprita. Dar e alegerea fiecaruia. Sa te asculte pe tine, mie nu imi pasa. I-am oferit un raspuns. Daca vrea sa il considere util de bine, daca nu, la fel.

Pa, pa.

| sonya a răspuns:

Buna,

Nu inteleg ce anume opresti? Aparatul de oxigen? Nu stiu cine ti-a zis ca se face asta. Iar cine nu stie, indicat ar fi sa nu raspunda.

Pe tine daca te-ar lasa cineva fara oxigen, ti-ar placea? Nu te-ai agita ca sa nu consumi prea mult si sa mori repede. Acelasi lucru si la pesti.

In plus, aparatul de oxigenat NU SE OPRESTE niciodata. Lasa-l sa mearga tot timpul. Nu am auzit in viata mea de asa ceva.

Nu are nimic pestele si nici acvariul. Si daca vrei sa iti traiasca pestii, ar fi bine sa nu mai opresti oxigenul.

Pa, pa.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Cine ti-a zis ca pestii nu au nevoie de oxigen? Lasa pompa de aer sa mearga tot timpul e bine si pentru bacteriile din apa care se formeaza.Nu o mai opri vei decicla acvariul(daca e ciclat)