| lem0nadeftw a întrebat:

Astazi mi-am luat primul meu peste, deci sunt incepator. E un Betta habarn-am ce rasa, intr-un bol de 4, 5 litrii, fara nimic in el. Doar pestele si apa, un prieten a avut la fel (doar betta si apa) si i-a trait 2 ani chiar daca un betta traieste un an si cateva luni, din cate stiu eu. L-am cumparat de la un petshop, parea sanatos siii cand l-am adus acasa, era vioi, totul normal. Apa i-am pus-o dupa ce am lasat-o 2 zile la 'filtrat' si de 5-6 ore nu face nimic altceva decat sa inoate inconjorul bolului dar inoata lipit de el, gen. Face asta aproape la suprafata, din cand in cand se mai opreste si sta nemiscat cateva minute. De inotat inoata foarte incet, cand face asta. Uneori se mai baga de tot in apa, inoata la mijloc, rar. Dar daca ma duc si il 'bazai' putin atunci merge la mijloc si inoata fara nici cea mai mica problema. Bugetul meu e de 1 leu deci nu pot sa-i cumpar incalzitor sau pompa de aer. Dar daca acel Betta al prietenului meu a trait 2 ani fara sa aiba nimic in bol, avea un bol de 4 litri, atunci ma gandeam ca si al meu o sa poata si nu ii trebuie prea multe chestii in afara de mancare. Deeci, e timid si face asta ca e in prima zi aici sau e bolnav? M-am uitat pe corpul lui, l-am analizat putin si nu vad sa aiba nimic alb pe el, are culoarea aia geniala ca si cand l-am cumparat. Deci, ce are? A da, cand e in 'repaus' sta ceva de genul, si asa si inoata: http://i.imgur.com/ocz6aSS.jpg.

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

De ce nu-i cumperi si lui un acvariu mai mare? cu ceva nisip, plante si alte nebunii. E ca si cum tu ai sta intr-o camera goala, si n-ai avea voie sa iesi de acolo... + ca nu prea are spatiu sa se destinda acolo, cum ai vrea sa inoate? laughing