| Patrick20061997 a întrebat:

am un Amstaff de 2 luni, puteți să îmi spuneți ce calciu sa ii dau și cum ajunge sa aiba musculatura dezvoltata la maturitate? Îmi spuneți cate ceva despre aceasta rasă, trebuie înscrisă la poliție? Se mai face cuparea la urechii? Se poate pune in lesă sau ham un Amstaff de 2 luni?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Sa-ti traiasca micul blanos happy.Iti recomand K-9 Complete Growth, medicul/farmacistul iti va spune cat sa-i administrezi (in functie de greutate)si cat timp.Pentru musculatura este necesar sa faci exercitii cu el, dar ai mare grija, sa nu devina dependent(sa nu faca obsesie) pentru acele exercitii.Momentan nu are varsta necesara ca sa lucrezi la musculatura, dupa varsta de 6-8 luni poti incepe.Incepand de acum poti incepe sa lucrezi la disciplina cu el.Eu am caine din grupa 2 de agresivitate,nu l-am invatat cu lesa si curea,doar ham si lesa, asa cand a crescut mi-a fost usor sa-l plimb (plus ca avand ham foloseste pieptul nu gatul, e confortabil si pentru el). Trebuie inscris la politie si mai nou, a aparut o lege, politia vine la domiciuliu si verifica conditiile catelului.Mergi si inscrie-l si la asociatia chinologica din judetul tau, cu fisa de acolo+carnet de sanatate+fisa inregistrare RECS, mergi la politie si-l inregistrezi.Cand vine politia trebuie sa ai pe usa apartamentului sau poarta (depinde unde locuiesti), o placuta de avertizare, caine periculos/agresiv, sa aiba vaccinuri facute si pentru viitor sa te pregatesti cu botnita happy. Sper sa te ajute raspunsul meu.