| anonim_4396 a întrebat:

Salut, azi mi-am luat o catelusa amstaff in varsta de 2 luni (fara cateva zile) si vreau sa stiu ce trebuie sa fac sa aiba musculatura dezvoltata la maturitate, daca trebuie inscrisa la politie si de cand ar trebui sa o plimb in lesa. Am auzit de la cineva ca daca sunt minor nu am voie sa o plimb singur in spatii publice, e adevarat?

1 răspuns:
| Vikaa a răspuns:

Trebuie musai sterilizata si declarata la politie, mai intai declarata, la 1 an o poti steriliza, chiar si mai devreme, poti de la 4 luni sa incepi s-o scoti in lesa cu ham, nu zgarda, cumpara si o zgarda de forta in caz ca ea va face figuri cand mai creste, rotesti spre interior 1-2 tepi, ele is mai rebele decat masculii, de minor nu stiu cat de minor esti, daca ai sub 15 ani si te stii cu o forta de femeie ai nevoie de un adult, dar daca esti cu putere si 15+ n-ai nevoie de nimeni.
Acuma vin sfaturile de la mine; N-o intarata la alti caini ca dupa devine incontrolabila, va face cum o va taia capul si e rau, cand face draci ceart-o si explica-i de ce o certi ca altfel devine confuza, n-o bate ca mai rea o faci.
P.S.2 musculatura se formeaza in timp, poti intreba pe grupul Amstaff si Pitbull Romania, iti vor da detalii.