| LeMet1ng a întrebat:

Am un caine Jack Russel Terrier de 1-2 luni si vreau sa il invat sa-si faca nevoile unde trebuie. Uneori face unde trebuie uneori nu.Cum il pot invata sa faca intr-un singur loc?

1 răspuns:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Când vezi ca are nevoie ia-l de ceafa si du-l la locul in care trebuie sa facă. Cand face bine spune-i BRAVO dar fără sa tipi ci trebuie cu un glas calm.Cand face rau ii spui NU sau GRESIT dar nu tipi ci trebuie cu un glas calm.Sa nu te enervezi pe el când face rau.Continua acest procedeu si el va invata.Ai putea sa ii dai chiar si o recompensa când face bine.
Daca vrei sa il dresezi ai putea sa faci:
1.Cumpără o carte pentru dresaj sau un CD
2. Te poti uita la filmulete de pe youtube dar eu ti-as recomanda canalul de youtube Gabriel Cocu (un dresor celebbru si bun)

P.S. Ma pricep la caini si stiu sigur ca asa se face plus ca m-am uitat la diferite carti, CD-uri si altele despre dresajul acestora.Asta înseamnă ca trebuie sa mă iei in serios si sa faci tot ce am spus.

Sper ca ți-am fost de folos! happy
Noroc cu câinele!