| AnonimGuy264 a întrebat:

Am un ciobanesc german alsacian de 2 luni jumate. De câteva zile am inceput să-l scot la plimbare. Este speriat de absolut orice misca, cand l-am scos a doua ora nu voia să se mai miste absolut deloc. Mergeam vreo 100m si se oprea. Doar dacă ma întoarcem spre casă trăgea de lasa sa ajunga acasă. Un prieten de-al meu are o femela de ciobanesc german mai mare si s-au jucat, femela il muscase de mai multe ori dar am zis ca se joaca doar. Astăzi am vrut sa il scot din nou la plimbare dar nu vrea sa mai plece deloc din ograda. Incerc sa il mângâi pe bot si zgheauna destul de tare si nu mai are chef de joaca.
O altă problemă este că nu vrea sa ma părăsească deloc, spre exemplu tot timpul sta între picioar3le mele chiar daca se joaca cu un alt caine.
Acum cred ca e speriat de lesă, ce as putea sa fac, ajutor.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil a trait o trauma majora. Incearca sa iti amintesti prin ce a trecut(eu banuiesc ca este de la focurile de artificii de la revelion, care pentru ei sunt bombe).
Incearca sa il lasi singur cu un alt catel pasnic pana se invata sa socializele iar, fa acelasi lucru si cu oamenii ca sa prinda incredere.
Daca mai ai intrebari, aici sunt!

| AnonimGuy264 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e din cauza asta, si cainele cu care s-a jucat el e foarte jucaus si curios. Al meu sta ascuns dupa picioarele mele daca vede ceva. Chiar ieri l-am plimbat si am vazut ca plange cand plec departe de el. Acum nu mai reactioneaza la absolut nimic si daca il ating la bot zgheauna. Ma gandesc ca ii cresc dintii sau poate s-a lovit cum fugea dupa mine prin zapada... Si vorbind de oameni, nu pot sa spun ca ii este chiar foarte frica, daca omul il mangaie se joaca cu el. Dar problema mare pe care o am acum este ca odata ce s-a pus jos, nu am ce sa-i mai fac. Nici dupa mancare nu mai vine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimGuy264):

Rar vezi caine care sa faca asa, in linii mari ori a trait o trauma mare ori este posibil sa sufere de ceva, daca iti permiti du-l la veterinar sau macar suna la unul si explica-i situatia, poate te ajuta, bafta!

| AnonimGuy264 explică (pentru anonim_4396):

Vad ca si-a revenit acum, e mai jucas. Nu mai este chiar atat de speriat cum era la inceput, l-am mai scos de vreo 3 4 ori si incet incet prinde curaj.