| IDarkFighter a întrebat:

Cainele meu sta intr-un loc si ma lasa sa il mangai sa il ridic in brate sa il pun cum vreau eu si gen el nu are nicio reactie, sta acolo si nu zice nimic si uneori incepe sa latre la mine si cand ma duc la el se pune pe jos si il mangai si nu mai latra.Gen vreau sa ma duc cu el la plimbare si am i-am pus zgarda si lesa dar nu vrea sa se miste.Cand il chem sa vina la mine nu ma baga in seama.E ciobanesc german 2 luni, l-am luat miercuri.

2 răspunsuri:
| Dya300000 a răspuns:

Asta este din cauza ca l ai invatat rasfatat si el vede ca daca face galagie primeste ceea ce vrea, incearca sa domine iar tu ar trebui sa iei masuri, ti -as recomanda sa te uiti la emisiunea "Cesar si cainii" de pe digi animal world pentru ca explica acolo foarte multe lucruri despre caini si cum ar trebui sa rezolvi problemele cauzate si daca este mic ar trebui sa incepi de pe acum sa lucrezi cu el ca sa ii pui bazele, cand vezi ca latra nu opreste te si fa un zgomot rapid gen " SH" sa nu fie lung si in acelasi timp ridaca ti degetu in sus spre el ca sa ii arati ca trebuie sa inceteze si in timp ce faci asta de duci spre el nu inapoi oricum sunt multe alte modalitati, ar trebui sa urmaresti emisiunea specificata mai sus happy

| Rafaelchebici a răspuns:

Da cesar si caine ma uit si eu fac ce face si el si functioneaza ti-l recomand