| vladehg a întrebat:

Am un ciobanesc german are 2 ani si jumatate, mai poate fi dresat? Vreau sa stie chesti simple, esentiale nu sa il invete sa atace sau ceva de genul, sa stie sa mearga la pasa, sa stea fara lesa si sa nu plece etc.Cam cat ar costa dresajul? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| soby47 a răspuns:

Dresajul e destul de schump cam 30 lei pe ora straight face. rasa este ffffff ascultataore si invata fff repede ( a 3 rasa ca inteligenta ) poti sa il dresezi si inainte sa moara, mai bine il dresezi tu, 15 min pe zi si intr-o saptamana stie deja 3 comenzi, eu pe al meu la 2 ani l-am invatat sezi da laba si culcat intr-o saptamana happy de descurci usor cu ei

| florina_8116 a răspuns:

Si eu am un ciobanesc german, dar are 4 ani. sa stii ca ei sunt o rasa ascultatoare.la inceput, eu am incercat sa-mi dresez cainele cam la varsta de 1an-2ani. exact cum ai spus, comenzi simple:sezi, culcat mers la pas.pentru a executa comanda, eu ii aratam o bucatica de carne, de exemplu, iar el executa. cu timpul, s-a obisnuit.cam pe la 3 ani, am crezut ca nu este indeajuns de dresat si l-am dus la politie(pentru. dresaj)Am facut cea mai mare prostie posibila deoarece l-au batut foarte mult i-ar cand s-a intors nici mancarea nu o mai manca de la mine.acum imi dau seama ca a fost in zadar deoarece are 4 ani jumate si nu mai tine minte nimic. sa stii ca eu niciodata nu m-am plimbat cu el fara lesa din teama sa nu plece. in schimb, fratele meu se ducea cu el in crang liber, iar el nu fugea.

sper ca ti-am fost de folos. funda? big grin