| Zeinbenet a întrebat:

am un iepure si am observat ca are intr-o ureche coji, un fel de clei intarit si m-am informat si l-am facut cu ulei comestibil in ureche si i-am scot toate acele coji. Acum are urechea curata doar ca a ramas sange pe ea. As vrea sa stiu daca l-am curatat o sa ii mai apara sau ce e de facut cu acele coji?

Răspuns Câştigător
| wpetterssone a răspuns:

Cojile acelea sunt și la om. Ceara produsă de ureche trebuie curățată la oameni, dar și la animale. La cele domestice este necesară curățarea urechilor, la cele sălbatice, curățarea se face în mod natural.
Dacă a rămas sânge, acesta se va spăla, iar rana trebuie închisă.

| Zeinbenet explică (pentru wpetterssone):

Am incercat sa spal dar sa intarit

2 răspunsuri:
| Atim a răspuns:

Cauza acelor coji este importanta. Ar putea fi vorba fie de o problema dermatologica, fie de o rana, fie chiar de mixomatoza (ceea ce ar fi destul de grav). Chiar dacă ai reușit sa cureți cojile ar fi bine sa mergi cu el la un medic specializat pe animale exotice (nu orice veterinar are si aceasta specializare).