| ddy2210 a întrebat:

Am si eu un bichon maltez si in urma cu vreo 3 luni l-am dus la salon. Dupa vreo 2 saptamani am observat in urechea stanga un lichid care deja se uscase, de culoare maronie, i-am curatat urechea si am mers la veterinar.Veterinarul a zis ca nu are nici un corp strain in ureche dar poate la intepat ceva fir de iarba sau la salon cand i-au curatat urechile.cu timpul i s-a curatat putin urechea dar i-am facut baita si am observat ca i-a aparut si la cealalta ureche acel lichid de culoare maronie. Acum nu stiu ce sa fac, ca daca merg iar la veterinat ii pune ceva picaturi si imi zice sa il mai curat eu acasa.nu as vrea sa merg sa dau banii pe consultatie doar ca sa imi zica sa il curat mai des. As vrea sa stiu ce picaturi sau ce medicamente as putea sa ii dau si daca ii curge acel lichid din cauza ca i-a intrat apa in urechi? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Iustip a răspuns:

Sunt aproape sigura ca veterinarul iti va spune sa-l speli mai des, ba poate iti va da si un medicament de cumparat, ceea ce nu te-ar ajuta deloc.Am avut si eu bichon cu probleme de genul asta.I-am facut baie de mai multe ori si l-am sters bine in urechi, astfel incat, dupa un timp, i-au disparut acele pete maronii. happy

| naria a răspuns:

Si eu am un bichon maltese, s-ar putea sa fi facut acel lichid din cauza ca dupa ce il spalati nu il si uscati bine in urechi... oricum succes

| MihaiXD a răspuns:

Buna ziua. Cel mai bine este sa-l duci la veterinar. Poate nu va raspunde ca trebuie sa-l cureti mai des.sau ceva de genu.Este bine sa fi sigur.