| alexcelmic a întrebat:

am un motan pe care l-am ținut doar în casă, recent a împlinit 6 luni și mi s-a spus că la vârsta asta e perioada de călduri, așa că i-am dat drumul afară să caute pisici, a doua zi de dimineață mi-a venit desigur zgâriat și cu sânge pentru că probabil s-a bătut, în fine, a mâncat dar de atunci nu prea are chef de nimic, doar doarme, nici măcar nu se trezește să mănânce, l-am trezit eu să mănânce de 3 ori și a mâncat, acum vine întrebarea: e oare bolnav? Sau e doar extenuat după partidele cu pisicuțele din seara precedentă?((:

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te și castrează-l nu-l mai lăsa să plece că acu ai fost norocos că a venit, altă dată nici nu-l mai vezi. Am pierdut și eu un motan așa. Și era învățat să iasă și să se întoarcă acasă.

| minrest a răspuns:

Nu a avut nici o partida, l-au batut motanii adulti, ai avut noroc ca nu l-au omorat, incearca sa gandesti ce faci.

| darrio2007 a răspuns:

Mai degraba partidele de bataie cu alti motani. El, fiind nou in cartier, a atentat la gagicile altor motani.

| alexcelmic explică (pentru minrest):

Nu știu ce să zic, nu pot spune că e bătut foarte tare, are două zgârieturi, una pe obraz și una pe ureche, dar oricum, mersi că mi-ai spus, probabil îl voi steriliza și nu o să mai meargă afară prea curând

| alexcelmic explică (pentru darrio2007):

Mmmm..deci e doar extenuat? Și nu bolnav sau ceva

| darrio2007 a răspuns (pentru alexcelmic):

Nu as crede. Vezi cum evolueaza in continuare.

| alexcelmic explică (pentru darrio2007):

Pare bine, l-am pus să mănânce și apoi s-a plimbat puțin prin casă și chiar a fugit, o să-l las acum să doarmă iar apoi o să-l îmbăiez

| darrio2007 a răspuns (pentru alexcelmic):

Sa-ti traiasca si sa ai grija de el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e bolnav, asa sunt motanii, nasoli.
O sa vina batut, cu blana plina de pipi de la motanul care l-a batut (asa isi manifesta ei victoria), nu va mai face nimic decat sa doarma, sa manance, si sa plece din nou prin cartier, sa ia bataie. Din 2000 pana in 2010 am avut doi motani, unul a trait 6 ani, celalt 2-3.
De atunci am luat o pisica (femela), am invatat-o in apartament si cu plimbari scurte pe afara, ori dusa cu masina pe un teren de-al nostru. Cand e in calduri, miauna mai mult si se pune capra, ii dau cate jumatate de pastila timp de 3-4 zile, si ii trece. Are aproape 10 ani, se joaca, sta cu noi, la nevoie prinde soareci, pasari, cartite si alte ciudatenii. Nu cred ca as mai suporta un motan, dupa pisica asta. M-a convins ca femelele sunt mult mai ok.
Iti recomand sa duci motanul la sterilizat, altfel umbla aiurea pana pateste ceva. E pacat ca l-ai lasat sa aiba instinctul gagicarelii, va avea impact mai mare castrarea acum.

| Digikey a răspuns:

Are calduri cand vrea el nu cand vrei tu, poate a fugit de caini toata noaptea.

| Catrice a răspuns:

La 6 luni are chef de joaca nu de pisici. La 6 luni se castrarea tocmai fiindcă nu e deloc perioada de călduri.

| minrest a răspuns (pentru alexcelmic):

Daca ai posibilitatea sa il lasi pe afara, nu este nevoie sa il sterilizezi. Sa mai creasca, sa ajunga la gabaritul normal, si o sa se descurce. Sa nu crezi ca motanii l-au batut ca sa nu le cucereasca pisicile! Asa trateaza ei cu alti motani. Pisicile, daca vor sa respinga un pretendebt, il zgarie pe nas.

| alexcelmic explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc mult

| alexcelmic explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Vrei să spui că după noaptea în care a stat afară printre pisici ar putea avea efecte negative după castrare?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alexcelmic):

Nu, vreau sa spun ca daca a ajuns la 6 luni necastrat, s-a maturizat asa, si e posibil sa il dea peste cap operatia. Au si ei hormoni care le afecteaza starea, ca si oamenii.

| alexcelmic explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am auzit că dacă îl voi castra se v-a îngrășa mult

| Digikey a răspuns (pentru alexcelmic):

O sa te blesteme toata viata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alexcelmic):

Nu e regula. Exista acum mancare pentru pisici care stau doar in casa, si mancare pentru pisici sterilizati.
Stiu cativa motani sterilizati, unii sunt grasi, altii nu. Pisica mea nu e sterilizata, si tot are tendinta sa se ingrase, pentru ca e pofticioasa.

| laurentiu80 a răspuns (pentru alexcelmic):

Eu am avut un motan castrat si tot avea tendinta de a se imperechea. Pur si simplu mima actul imperecherii cu pisica.