| Rainbow213323 a întrebat:

Monta se face si in perioada in care pisica nu este in calduri?! thinking
Am o problema : -in ultima saptamana din martie, pisica mea a avut calduri si a iesit pe afara. Acolo imediat un motan s-a dat la ea, "s-a urcat pe ea laughing ", dar nu au apucat sa faca nimic pentru ca i-am oprit big grin
De atunci nu mai are calduri deloc! Si as vrea sa o dau la monta. Nu am lasat-o cu motanul ala, fiindca dupa ce implinea 2 ani (3 mai) voiam sa o dau la un alt motan, de rasa, de la verisoara mea big grin
De atunci, de la incidentul cu celalalt motan, nu mai are calduri thinking
Intrebarile mele sunt :
1) Pot sa montez pisica si cand nu e in calduri?
2) Oare a putut sa ramana gestanta atunci, cu toate ca (,) caldurile au mai tinut-o dupa, vreo 5-6 zile.

O s-o duc oricum la veterinar, fiindca trebuie sa ii fac din nou vaccinurile si voi intreba, dar, nah... straight face Sa vad mai intai. Fiindca de atunci eu am mai lasat-o pe afara, si cu toate ca nu a mai avut calduri mi-e frica ca e gestanta si nu se vede la veterinar :-s

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

1. nu
2.da

| viotedy a răspuns:

1-numai cand e in calduri.2-poate s-o fi prins alt motan pe afara.

| Rainbow213323 explică (pentru viotedy):

Doamne-ajuta! Sper ca da, ca nu mai vreau sa astept straight face

| ILoveMyPuppy a răspuns:

Are primele calduri incepand cu varsta de 6- 9 luni (variaza in functie de talie, rasa etc). La aceasta varsta femela poate deveni mama, insa nu este recomandat sa fie imperecheata decat dupa 1 an, cand organismul va fi complet dezvoltat, iar pisica suficient de puternica sa faca fata gestatiei.
big grin
De regula ciclurile de calduri se petrec bianual, toamna si primvara, fiind puternic influentate de ritmul zi/noapte, perioadele de lumina naturala etc. Totusi la pisicile tinute exclusiv in interior aceste perioade pot sa nu coincida cu cele prezentate mai sus.
Pisica in calduri este usor de recunoscut dupa faptul ca devine mai afectuoasa, miauna indelung, incearca sa evadeze, adopta o pozitie de imperechere atunci cand este mangaiata s.a. Desi pare sa sufere, acest comportament este strict conditionat de nivelul crescut de estrogen, in fata caruia pisica isi schimba radical stilul de viata.
happy
Caldurile pot dura intre 5 si 20 de zile, cu o medie de 7 zile. Daca are loc imperecherea reactiile din estru vor disparea in cateva zile.
Doar atat stiu...happy