| a2 a întrebat:

Am o problema cu motanul meu. Deci, am un motan si doua pisici si cred ca motanul a intrat in calduri... e normal in mijlocul iernii?

Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Zizi: motanii nu intră în călduri! Femelele sunt singurele care au estru, adică ciclu şi călduri. Motanii simt hormonii secretaţi de femele şi înnebunesc. Ei ating maturitatea sexuală şi devin nebuni.
Da, e normal dacă pisoiul stă în casă. Din cauza încălzirii centralizate a caselor noastre, animalele nu mai fac diferenţa dintre anotimpuri. Femelele intră acum în călduri, la primăvară vor făta dacă se împerechează.
Dacă nu ai nevoie de puiuţi, sterilizează femelele cât mai poţi. De îndată ce scapă de călduri, sterilizează-le! E cea mai bună soluţie şi pentru motan şi pentru ele. Pentru că dacă nu se împerechează pot face diverse boli urâte, precum lactaţie falsă sau piometru: http://www.animalutul.ro/......isici/197/
Baftă!

7 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Nu pentru ca motanii intra in calduri in luna februarie

| a2 explică:

Irinuca, ti'am dat funda pentru ca ai folosit dicritice rolling on the floor

| -=AleCS=- a răspuns:

Tu daca esti racita si ai frisoane vara, e normal?
ca sa nu zic altceva... tongue
da e normal, cand il apuca si pe el

| Yamatooo a răspuns:

Pai da... e normal.si vecina mea are un motan si este in calduri si mai ales ca ai zis ca mai are companie 2 pisici.

| vallentina123 a răspuns:

Cred ca da laughing

| Uuasai a răspuns:

Pisicile nu au o perioada anume in care trebuie sa intre in calduri... da chiar daca e frig afara el poate simti nevoia unei feline alaturi ( e tare intrebarea).

| Metoyou a răspuns:

Eu am o pisica a intrat in calduri si am castrat-o dar din cate stiu eu motanii nu prea intra in calduri ei doar sunt receptivi la chemarile pisicilor atunci cand vor sa se imperecheze