| vasy2002 a întrebat:

as dori sa imi iau un catelus amstaff
Dar eu nu pricep un lucru : cum se pronunta rasa asta sau daca mai are vreo denumire
Am pus aceasta intrebare pentru ca am auzit fel de fel de pronuntii

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Amstaff se citeste exact cum scrie "amstaf", dar asta este o prescurtare, numele complet este american staffordshire terrier, din engleza si se citeste "ămericăn staforșir terier" cu accent englezesc.

7 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Numele rasei se pronunta exact cum se citeste.

| petre059 a răspuns:

Numele corect este amstaff american.Vezi daca iti iei anunta-ma sa-ti dau niste sfaturi, eu am avut o catea amstaff.

| RedNose a răspuns (pentru petre059):

Te lauzi ca ai avut amstaff si habar nu ai care e denumitea completa...
Nu este amstaff american, ci american staffordshire terrier.
"am" vine de la american si "staff" de la stafforshire => amstaff

| RedNose a răspuns (pentru petre059):

Vezi ce teapa iti iei,cel mai bine cumperi dintr-o canisa serioasa gen: thunder`s rock,diamondking,ringmaster, ducipal kennel(de aici provine a mea), champion of rings, perkele, royal kingmaster si mai sunt cateva. Daca ai rabdare poti gasi un amstaff cu pedigree si la 150e, mai putin nu. Cu 200-250e ai de unde alege.

Te asteptam pe www.amstaffromania.ro sau www.pitbullclub.ro cu alte intrebari sau chiar cu prezentarea puiului.

| vasy2002 explică (pentru RedNose):

Sall mu-am cumparat pana la urma
in legatura cu cumarea urechilor de la ce varsta se face si cam ce preturi sunt?
in special sv
si mersi pentru raspunsul anterior

| RedNose a răspuns (pentru vasy2002):

Eu recomand 3 luni jumatate-4 luni, normal se cupeaza intre 3 luni jumatate-6 luni. Cam 100e, dar ai grija ce medic alegi. Stiu pe cineva care a cupat in sv un amstaff si a iesit un cupat de nota 10.
Daca vrei te pun in contact cu respectivul baiat pe privat. Sunt curioasa sa vad puiul, fa-ti cont pe www.pitbullclub.ro cu poze si prezentarea puiului. Acolo gasesti tot ce te intereseaza, iar daca ai intrebari gasesti persoane care sa te ajute.

| vasy2002 explică (pentru RedNose):

Mersi vezi k sunt vasy2002