| potatodespotatonr12345 a întrebat:

as vrea sa stiu de unde pot sa cumpar puiet de pesti somon viu?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Nu cred ca poti gasi in Romania, pentru simplul motiv ca nu exista "crescatorii" de somoni.
Acvacultura somonului presupune doua faze:
1. o perioada de 18-24 de luni, in bazine cu apa dulce, bine oxigenate, de la faza de alevin pana la faza de puiet.
2. mutarea puietului in "custi", in mediu marin. Aici se "rupe filmul", pentru ca Marea Neagra nu este suficient de sarata si este prea calda pentru somon.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In tara nu prea este nimeni care vinde puieti, dar nici sa creasca somon.
Dintre pestii "pretentiosi" se vand doar puieti de sturion.