| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Ce alegeti labrador sau golden retriever? Care e mai bun pentru paza si protectie?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru paza si protectie mai bine iti iei Rottweiler sau ciobanesc german.

| blackmambajdjfjfj explică (pentru Adry05):

Stiu dar as vrea sa fie bun si pentru familie / copii

| justanotheruser99 a răspuns:

Sincer? Eu iubesc la fel de mult ambele rase, dar daca ar fi sa aleg, as alege un labrador. (Nu lăsa atât de mult par, este prietenos, energic) Din punctul de vedere al protecției, ambele rase sunt destul de asemanatoare, dar eu spun ca labradorul e mai bun in aceasta privința, uite:
https://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/golden-retriever
https://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/labrador-retriever

| Felissa13Eden a răspuns:

Am avut 3 labradori pana acum si, sincer, sunt niste putori fomiste laughing
Mai bine iti iei un golden retriever, ca au mai multa energie si le pasa mai mult laughing

Răspuns utilizator avertizat
| NoFeelings a răspuns:

Golden retriever. E un scump! Si eu vreau sa im8 cumpar aceasta rasa, m8 se pare minunata.
Succes.

| Rocsid a răspuns:

Pentru paza nici unu...sunt catei pentru copii docili si jucausi..nu agresivi..iti recomand pentru paza rottweiller, ciobanesc german, cane corso, bullmastiff,, mastiffo napoletano etc.