| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Am avut o pereche de porumbei. Porumbita a depus oua, dar intre timp masculul a murit. Femela poate cloci singura ouale?

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Ei de obicei fac cu randul, masculul sta pe oua ziua, femela noaptea. Daca vezi ca nu se misca de pe cuib o iei sa manance sau ii dai aproape. Daca refuza mai multe zile, am vazut pe net ca unii au aruncat oualele ca porumbita sa se imperecheze cu alt porumbel. Daca nu se misca de pe oua ca sa manance moare.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

O sa se bage singura, dar trebuie sa o ajuti, ca nu mai poate imparti sarcinile cu masculul. Sai ii pui tot ce are nevoie langa ea, si sa nu fie nimic stresant in zona.

| Elide a răspuns:

Sunt specii din alea care.si aleg perechea pe viata? Că daca e așa porumbiță va muri la scurt timp sad