| shew a întrebat:

Cum pot deosebi un peste zebra de acvariu femela de unul mascul? Si cum imi pot da seama ca va naste?

Răspuns Câştigător
| lola9 a răspuns:

Femelele sunt mai mari decat masculii, masculii sunt alungiti asa, iar femelele au stomacul mai maricel mai rotund.
Aici gasesti si niste poze: http://www.zfic.org/Tutorials/Gender%20identification%20guide.pdf iar cand va naste ii creste burtica.Iti recomand pesti guppy uite un site este in engleza dar priveste fotografia cercul iti arata unde trebuie sa privesti cand este insarcinata pata neagra prinde accent http://www.fishinnpost.com/pregnant-guppy-fish-information-fact-guide/ Sper ca am ajutat! Funda?

7 răspunsuri:
| shew explică:

Multumesc :X

| KinderBeeeib a răspuns:

Pai din cate stiu eu masculul are dungile mai inchise si se pot observa mai bine pe cand femela le are mai deschise. Femela are burta mare inainte de a naste trebuie sa iti dai seama.Va fi evident.

| Mayastoasa a răspuns:

Buna! Masculul are dungile mai inchise fata de femela. Iar cand femela e pe cale sa nasca sau are deja pui este mai grasuta si dolofana. Noroc!

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Fratilor, majoritatea informatiilor ce tin de deosebirea pe sexe, sunt mai mult decat corecte, dar de ce nu tineti cont ca acest peste-nu naste ci depune icre!

| lola9 a răspuns (pentru Andrei_Lucian_1975):

Guppy nasc pui vii nu depune icre intereseaza-te de asta pe net sau pune intrebare pe TPU!

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns (pentru lola9):

cu tot respectul---aici era vorba despre alt peste---si anume zebra! Nu e nevoie sa ma interesez nicaieri---sunt crescator de pesti si cam stiu destul de bine cu ce se maninca acvaristica! Corect in ceia ce spui despre pestele guppy---dar nu este cazul si la zebra!

| lola9 a răspuns (pentru Andrei_Lucian_1975):

Stiu foarte bine asta asa ca hai sa incheiem subiectul eu am raspuns la intrebarea de mai sus si am luat medalie atata tot.