| alex12hesoyam a întrebat:

cum sami dresez cainele brac german adica cand merg cu el in oras si vede alti acini fuge dupa ei si nu stiu cum sa-l fac sa se opreasca si nu vreau sal lovesc va rog ajutati-ma dau funda!

Răspuns Câştigător
| motanasu a răspuns:

Salut! Si eu am caine si mi s-a intamplat la fel.Bataia nu e o solutie. Acasa, in parc ori unde sa fii tu cu el incearca sa-l dresezi.Adica, fa o papusa nu stiu orice, improvizeza ceva si incearca sa-i explici. Vorbeste cu el.Incearca sa-l stimulezi, adica cand face acel lucru bine(nu neaparat in acest caz), da-i o recompensa, ceva ce-i place lui, iar daca nu te asculta arata-i ziarul sau sau da-i incet peste fund. Nu te astepta sa-ti mearga din prima... trebuie sa ai rabdare.Stiu ca ti s-ar parea putin ciudat, dar crede-ma mere! Multa Baftaaa! Daca mai vrei si alte detalii poti sa-mi scrii! Succes!happy

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Brac-ul e un caine de vanatoare, daca prinde vreun miros atunci cu greu ii mai atragi atentia si trebuia dresat de mic sa vina cand e chemat. Eu nu te-as sfatui sa-l lasi liber decat in tarcuri fiindca asa sunt cainii de vanatoare, au instinct puternit de luat urma si e greu sa-l mai chemi inapoi.
Stimularea atentie te va ajuta ca mereu catelul sa fie atent la tine in orice situatie, pentru a reusi ai nevoie de recompense: piept de pui fiert sau carne de vita fiarta taiate cubulete mici, cat sa nu se sature din 2-3 inghitituri/cascaval/biscuitei de catei/batoane de catei etc.
Faci in felul urmator:
-strigi catelul pe nume la tine si ii dai recompensa, mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin, dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/watch?v=9IplroOOkT0 (dupa minutul 0:58)

Incepi intr-un loc linistit,fara stimuli(masini,zgomot,oameni,animale),dupa ce a devenit receptiv puteti trece in locuri publice (parc),dar ti cainele in lesa (daca ai una mai lunga e tocmai bine) si faci exact la fel. Apoi mergi intr-un tarc de caini,il lasi liber,dupa ce inspecteaza tarcul,se joaca il chemi din cand la tine,cand vine este mangaiat intens,laudat si i se ofera recompensa.
Dupa toate astea mergi intr-un loc unde stii ca sunt caini si se poate uita la ei (il ti in lesa),se uita ei,e chemat de tine si daca se uita i se ofera recompense(ceva mai consistent,sa vada ca e foarte avantajos daca iti da atentie) si este laudat/mangaiat,tot asa,cu recompense bogate vei reusi sa ii obti atentia in orice situatie.
La un caine de vanatoare asta e cea mai importanta comanda si nu-l mai lasa liber ca poti sa-l pierzi,sa ti-l fure,etc. In locuri publice/aglomerate se tine cainele in lesa (cum scrie si in legislatie), iar cand esti in parc, intr-un loc deschis si nu poate sa fuga la oameni, caini etc. sau esti in tarcul cu caini, atunci il lasi liber.

| alex12hesoyam explică:

Mersi motanasu chiar multa lume mi-a spus sal ating cu ziarul dar nu am crezut. si cred ca daca o sa-l dresez de mic o sa devina un catel foarte cuminte el are 2 luni mersi sper sa ma mai ajuti cu alte detalii

| motanasu a răspuns (pentru alex12hesoyam):

Salut! Ma bucur ca te-am ajutat. Imi pare rau ca nu ti-am mai scris dar chiar nu am mai avut timp chiar imi pare rau. Sper ca ai mai avansat cu catelusul tau. Apropo cum il cheama? Da ca e cwl sin poza e foarte scump. Catelusa mea a progresat mult xe atunci. Sper ca si la tine totul merge bine! Chiar imi pare rau ca nu ti-am mai zcris, dar acum promit sa o fac pentru ca s- a twzolvat problema. Astept cu nerabdare sa-mi mai scrii depre catel si sa ma mai intrebi ce vrei sa stii sunt deschis pentru orice intrebare. Dar acum chiar am sa-ti raspundlaughing. Asa ca astept intrebari referitoare la catel in orice privinta dar si altele! Sper sa-mi scrii! Astept cu nerabdare! Mai vorbimhappy