| LowWw a întrebat:

dau funde la cine ma ajuta.
Am un cane corso 5-6 Luni si tot incerc sa il dresez , dar el se pare a fi cam puturos!
Ce as putea sa fac cu el sa fie mai activ , il plimb cam 1ora-1 ora jumate in fiecare zi si atunci e destul de activ, dar dupa ce ajung cu el acasa se pune si se intinde pe jos si nu mai vrea sa faca nimica , fac cu el de 2-3 ori comanda sezi si apoi se intinde si tot asa , si de abia il ridic pentru ca nu vrea sa se mai ridice nici in ruptul capului!
Deci vreau sa il ajut sa fie mai activ si sa nu mai fie asa de fricossss( se teme de masini si sa treaca peste un pod)
Ce as putea sa fac cu el!

Scuze daca am scris cu greseli dar ma cam grabesc!

Răspuns Câştigător
| pintexim a răspuns:

Buna daca l-ai cumparat este posibil sa fi fost batut sau traumatizat de este asa fricos, in schimb poti sa lasi cati mai multi copii sa puna mana pe al ca sa se obisnuiasca poti sa joci jocuri cu el si nu uita cand il dresezi trebuie sa fie ca si o joaca pentru el.Si eu am o catea cane corso dar ea are3 luni(astazi le-a facut)big grindar ma asculta la sezi culcat la loc eu mi-am luat crte de dresaj, dar cainele poate sa fie probabil si bolnavior ori sa ii fie dor de familie daca abia l-ai luat mult succes

| LowWw explică (pentru pintexim):

Buna, la multi ani cateleihappy
si mersi de raspuns, l-am luat de vreo 3-4 zile si poate ca ii este dor de casa, si de jucat, eu ma joc cu el mult, dar cam atat ca el nu este prea activ, ei il rostogolesc, i alerg cu el, da el nu prea face multe, si la dresaj ma ascult si pe mine la sezi si culcat, dar doar la dresaj, cand nu il rasplatesc nu prea mai asculta numa daca il apas eu in jos!
Da oricum, il mai las sa se obisnuiasca!
si de jucat se joaca tooata lumea de prin casa cu el! si cand il plimb il mai las sa il mangaie si sa se joace si altii cu el!
A si mai am o intrebare... Am auzit ca daca este atacata aceasta rasa riposteaza doar daca este atacata, si ieri, can il plimbam am dat de vreo 2 caini si au inceput sa se arunce aia la el da el nici nu ia bagat in seama, a trebui sa il apar eusad nu sti de ce?

| pintexim a răspuns (pentru LowWw):

Nu trebuie sa ii iei apararea ca dupa acea in caz in care tu ii vei da drumul si il provoaca cainii la bataie nu stiu daca o sa reactioneze ci doar o sa te astepte pe tine sa ii iei tu apararea in loc sa te apere pe tine. A mea daca se apropie cineva de mine cu un bat incepe sa latre, poti inceraca sa-i spui unui prieten de al tau sa ia un bat in mana si sa se prefaca ca te loveste sa iti dea branci sa vezi si tu cum reactioneaza cainele tau(vei afla daca te va apara)A mea latra cand am faciut experimentul asta;

| LowWw explică (pentru pintexim):

Bine, multumesc de raspuns, am sa incerc sa vad, dar nu cred ca va reacctiona pentru ca este inca destul de mic la 5 luni happy

| pintexim a răspuns (pentru LowWw):

A mea are trei luni si rectioneaza

| LowWw explică (pentru pintexim):

Bine, mersi de raspuns!

12 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Daca spui ca este destul de activ afara,de ce nu il dresezi afara?
Parerea mea este ca un caine se dreseaza mai bine afara,si atunci cand vrei sa il dresezi trebuie sa ai la tine,intr-o punguta niste gustari: Biscuiti,putina mancare pentru catei,carne de pui fiarta.
Ii arati cum sa faca comanda sezi,in timp ce il pui sa steie pup spui cuvantul SEZI. Dupa ce l-ai pus pup ii dai putin din gustare (ca recompensa) si faci asa de cateva ori apoi spui doar SEZI pentru a se obisnui sa se puna pup si cand a facut-o ii dai recompensa, il mangai, il feliciti si continui apoi asa si cu celelalte lucruri pe care vrei sa le invete.
Preferabil du-l in parc sau undeva mai retras pentru nu a intra in contact cu prea multi caini sau oameni care ii distrag atentia.
Succes si o zi placuta! happy

| LowWw explică (pentru MeimeiPinguinu):

Buna, multumesc de raspuns, am sa incerc si asa, poate reusesc sa il fac mai activ si sa ma asculte mai mult!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru LowWw):

Cu multa placere, am citit in raspunsul tau dat anterior ca il ai de 3-4 zile.Este normal sa fie inactiv, retras.Dar in unele cazuri cateii se obisnuiesc din prima zi cu stapani, sunt extrem de energetici si iubitori (Spun din proprie experiente).

| LowWw explică (pentru MeimeiPinguinu):

Bine, multumesc, am sa il mai las cateva zile sa vad cum se descurca si am sa mai revil pe tpus sa ma mai ajutati apoi cu el pentru ca este pirum pe care il am de rasa! Si nu prea ma descurc am citit o gramada de chestii despre dreasaj si se pare ca unele merg si sper sa ma descurc cu elhappy

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru LowWw):

Va fi totul bine, dar mai trebuie sa astepti.Si inca ceva,nu-l agita,tine la zgomot,nu-l lasa printre copii mici care au tendinta sa se agite,sa inceapa sa rada tare, sa il traga de coada, il va speria.

| LowWw explică (pentru MeimeiPinguinu):

Ok, coada nu prea arelaughing si copii mici am vreo 5-6 pe strada in fiecare zi si tipa aia de ii aud eu pana in casa da nu am unde sa il tin numa in curte!
Si zgomot nu este prea mare in rest e destul de liniste!
Aaa da si este vreo problema daca nu il tin intr-un spatiu prea mare.e o curte de vreo 10metrii patrati eu zic ca e destul de marehappy
Si in legatura cu agitatul poti sa imi explici te rog cum adica sa il agit?
De agitat ar fi ca ma joc eu cu el, il rostogoloesc si altele, ar fi asta o problema pentru el?happy

| LowWw explică (pentru MeimeiPinguinu):

Aaa si mai am o intrebare, ce fel de jucarii ar trebui sa ii cumpar?